or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Klein® VDV211-063 Lateral Compression Crimping Tool
SKU681924
MFGR #VDV211-063
Your Cost: $66.94/ea
List: Klein® Compression Crimping Tool, Lateral, 6-1/4 in Overall Length, Contoured Grip Handle, Die Cast Zinc Body
Klein® Compression Crimping Tool, Lateral, 6-1/4 in Overall Length, Contoured Grip Handle, Die Cast Zinc Body
Catalog Number VDV211-063 Country of Origin TWN Currency USD Gross Weight Per Pack 1.3200 lb UNSPSC 43222814 UPC 11 09264458089 UPC 12 092644580895 Stock Status NONSTOCK Brand Klein Tools® Manufacturer Klein Tools, Inc Application CABLE CONNECTION ARRA Compliant U Body Material Die Cast Zinc Buy American Compliant U EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.60 Gross Weight UOM Metric kg Handle Style Contoured Grip Harmonization Tariff Schedule Code 8203206060 Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Overall Length 6-1/4 in Type Compression Crimper Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | VDV211-063 |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 1.3200 lb |
| UNSPSC | 43222814 |
| UPC 11 | 09264458089 |
| UPC 12 | 092644580895 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Klein Tools® |
| Manufacturer | Klein Tools, Inc |
| Application | CABLE CONNECTION |
| ARRA Compliant | U |
| Body Material | Die Cast Zinc |
| Buy American Compliant | U |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Style | Contoured Grip |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8203206060 |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Overall Length | 6-1/4 in |
| Type | Compression Crimper |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |