or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® XCS-2A9 CLI XCS-0A9 CV W/3/4"D
SKU919381
MFGR #XCS-2A9
Your Cost: $1,328.36/ea
XCS SERIES - ALUMINUM DEAD-END MOMENTARY CONTACT THREE MINI PUSH BUTTONCONTROL STATION - THREE BLACK BUTTONS WITH NAMEPLATES TO BE SPECIFIED -HUB SIZE 3/4 INCH - 3NO/3NC CONTACT RATING
XCS SERIES - ALUMINUM DEAD-END MOMENTARY CONTACT THREE MINI PUSH BUTTONCONTROL STATION - THREE BLACK BUTTONS WITH NAMEPLATES TO BE SPECIFIED -HUB SIZE 3/4 INCH - 3NO/3NC CONTACT RATING
Action MOMENTARY Actuator Three Pushbuttons ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number XCS-2A9 Color Black Country of Origin US Currency USD Enclosure Aluminum enclosure EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.27 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.88 in Height [Metric] 14.9225 cm Length 3.31 in Standard UL, CSA Type Aluminum Box And Cover With Three Mini Push Buttons UNSPSC 39122216 UPC 11 78393689082 UPC 12 78393689082 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Amperage Rating 10 A Contact Configuration 3-NO/3-NC Voltage Rating 600 VAC Depth 3-5/16 in Gross Volume Per Pack 58.39 Gross Volume per Pack Metric 956.87 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Number Of Poles 3 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | MOMENTARY |
| Actuator | Three Pushbuttons |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | XCS-2A9 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | Aluminum enclosure |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.88 in |
| Height [Metric] | 14.9225 cm |
| Length | 3.31 in |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Aluminum Box And Cover With Three Mini Push Buttons |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78393689082 |
| UPC 12 | 78393689082 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 10 A |
| Contact Configuration | 3-NO/3-NC |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Depth | 3-5/16 in |
| Gross Volume Per Pack | 58.39 |
| Gross Volume per Pack Metric | 956.87 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |