or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® XCS-0B5 CLI GRN/GRN (2) NO CV
SKU709987
MFGR #XCS-0B5
Your Cost: $583.17/ea
XCS SERIES - ALUMINUM MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTON COVER WITHDEVICE - TWO GREEN BUTTONS WITH "START" NAMEPLATES - 2NO CONTACT RATING
XCS SERIES - ALUMINUM MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTON COVER WITHDEVICE - TWO GREEN BUTTONS WITH "START" NAMEPLATES - 2NO CONTACT RATING
Action SP Actuator Momentary Pushbutton ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number XCS-0B5 Color Green-Green Contact Mode Momentary Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.61 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.25 in Height [Metric] 10.7950 cm Legend START Length 6.25 in Length [Metric] 15.8750 cm Material Copper-Free Aluminum Series XCS Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E53360CSA File No. LR11714Class I Divisions 1 and 2 Groups C, D Class I Zones 1 and 2 Groups IIB, IIA Class II Divisions 1 and 2 Groups E, F, G Class III Type Aluminum Cover With Two Push Buttons UNSPSC 39122216 UPC 11 78393689009 UPC 12 78393689009 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Amperage Rating 10 A Contact Configuration 2-NO NEMA Rating NEMA 7CD/9EFG Voltage Rating 600 VAC Gross Volume Per Pack 159.38 Gross Volume per Pack Metric 2611.68 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Number of Operators 2 Number Of Poles 2 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | SP |
| Actuator | Momentary Pushbutton |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | XCS-0B5 |
| Color | Green-Green |
| Contact Mode | Momentary |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.25 in |
| Height [Metric] | 10.7950 cm |
| Legend | START |
| Length | 6.25 in |
| Length [Metric] | 15.8750 cm |
| Material | Copper-Free Aluminum |
| Series | XCS |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E53360CSA File No. LR11714Class I Divisions 1 and 2 Groups C, D Class I Zones 1 and 2 Groups IIB, IIA Class II Divisions 1 and 2 Groups E, F, G Class III |
| Type | Aluminum Cover With Two Push Buttons |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78393689009 |
| UPC 12 | 78393689009 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 10 A |
| Contact Configuration | 2-NO |
| NEMA Rating | NEMA 7CD/9EFG |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Gross Volume Per Pack | 159.38 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2611.68 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Number of Operators | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |