or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® FXCS-0B4-LO GREEN/RED PUSHBUTT
SKU960358
MFGR #FXCS-0B4-LO
Your Cost: $1,015.86/ea
FXCS SERIES - ALUMINUM MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTON COVER WITHDEVICE - FACTORY SEALED - GREEN BUTTON WITH "START" NAMEPLATE - REDBUTTON WITH LOCKOUT AND "STOP" NAMEPLATE - 1NO/1NC CONTACT RATING
FXCS SERIES - ALUMINUM MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTON COVER WITHDEVICE - FACTORY SEALED - GREEN BUTTON WITH "START" NAMEPLATE - REDBUTTON WITH LOCKOUT AND "STOP" NAMEPLATE - 1NO/1NC CONTACT RATING
Action MOMENTARY Actuator Double Pushbutton w/ Lockout Application SEAL-X Series is used to prevent the igniting of external hazardous atmospheres by the enclosed arcing devices in such areas as: hazardous locations due to the presence of flammable gases or vapors, combustible dusts or easily ignitable fibers or flyings ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FXCS-0B4-LO Color Green-Red Contact Mode Momentary Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Epoxy Powder Baked Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.38 in Height [Metric] 11.1252 cm Legend Start/Stop Length 6.63 in Length [Metric] 16.8402 cm Material Copper-Free Aluminum Series FXCS Standard UL, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E53360/E12379CSA File No. LR11714Class I Divisions 1 and 2 Groups C, D Class I Zones 1 and 2 Groups IIB, IIA Class II Divisions 1 and 2 Groups E, F, G Class III Sub Brand SEAL-X Type Aluminum Factory Sealed Cover With Two Push Buttons UNSPSC 39122211 UPC 11 78393601693 UPC 12 783936016931 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Amperage Rating 10 A Contact Configuration 1-NO/1-NC NEMA Rating NEMA 3/7CD/9EFG Voltage Rating 600 VAC Gross Volume Per Pack 174.24 Gross Volume per Pack Metric 2855.22 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Number of Operators 2 Number Of Poles 2 Returnable Y Switch Type Double Pushbutton w/ Lockout
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | MOMENTARY |
| Actuator | Double Pushbutton w/ Lockout |
| Application | SEAL-X Series is used to prevent the igniting of external hazardous atmospheres by the enclosed arcing devices in such areas as: hazardous locations due to the presence of flammable gases or vapors, combustible dusts or easily ignitable fibers or flyings |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FXCS-0B4-LO |
| Color | Green-Red |
| Contact Mode | Momentary |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Epoxy Powder Baked |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.38 in |
| Height [Metric] | 11.1252 cm |
| Legend | Start/Stop |
| Length | 6.63 in |
| Length [Metric] | 16.8402 cm |
| Material | Copper-Free Aluminum |
| Series | FXCS |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E53360/E12379CSA File No. LR11714Class I Divisions 1 and 2 Groups C, D Class I Zones 1 and 2 Groups IIB, IIA Class II Divisions 1 and 2 Groups E, F, G Class III |
| Sub Brand | SEAL-X |
| Type | Aluminum Factory Sealed Cover With Two Push Buttons |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC 11 | 78393601693 |
| UPC 12 | 783936016931 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 10 A |
| Contact Configuration | 1-NO/1-NC |
| NEMA Rating | NEMA 3/7CD/9EFG |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Gross Volume Per Pack | 174.24 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2855.22 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Number of Operators | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |
| Switch Type | Double Pushbutton w/ Lockout |