or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® D2CG2B7 PBSTA BK/BK FS G3/4D
SKUPDW~5567052
MFGR #D2CG2B7
Your Cost: $567.18/ea
D2C SERIES - GREY POLESTER RESIN TWO-DEVICE DEAD-END CONTROL STATION -TWO BLACK PUSH BUTTONS WITH TWO BLANK LEGEND PLATES - HUB SIZE 3/4 INCHNPT - SIZE 1 BOX - 2NO/2NC CONTACT RATING
D2C SERIES - GREY POLESTER RESIN TWO-DEVICE DEAD-END CONTROL STATION -TWO BLACK PUSH BUTTONS WITH TWO BLANK LEGEND PLATES - HUB SIZE 3/4 INCHNPT - SIZE 1 BOX - 2NO/2NC CONTACT RATING
Action SP Actuator Momentary push buttons Application Hazardous and corrosive environments such as refineries, chemical plants, water treatment and bio gas plants, and wherever a combustile gas-air mixture may occur. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number D2CG2B7 Country of Origin US Currency USD Enclosure Polyester resin enclosure EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.50 in Height [Metric] 16.5100 cm Standard cULus Sub Brand DURATECH Type Polyester resin assembled control station with two push buttons UNSPSC 39122216 UPC 11 78393601462 UPC 12 783936014623 Width 4.30 in Width [Metric] 10.9220 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Contact Configuration 1-NO/1-NC Gross Volume Per Pack 258.49 Gross Volume per Pack Metric 4235.88 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Insulation PBT Number Of Poles 2 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | SP |
| Actuator | Momentary push buttons |
| Application | Hazardous and corrosive environments such as refineries, chemical plants, water treatment and bio gas plants, and wherever a combustile gas-air mixture may occur. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | D2CG2B7 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | Polyester resin enclosure |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.50 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Standard | cULus |
| Sub Brand | DURATECH |
| Type | Polyester resin assembled control station with two push buttons |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78393601462 |
| UPC 12 | 783936014623 |
| Width | 4.30 in |
| Width [Metric] | 10.9220 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Contact Configuration | 1-NO/1-NC |
| Gross Volume Per Pack | 258.49 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4235.88 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Insulation | PBT |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |