or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BOX CVR 2PB 3/4" DEAD GR/RD U CON
SKU527014
MFGR #FXCS-2B4-U
Your Cost: $1,147.86/ea
FXCS SERIES - ALUMINUM DEAD-END MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTONCONTROL STATION - FACTORY SEALED - GREEN BUTTON WITH "START" NAMEPLATE -RED BUTTON WITH "STOP" NAMEPLATE - HUB SIZE 3/4 INCH - 2NO/2NC CONTACTRAT
FXCS SERIES - ALUMINUM DEAD-END MOMENTARY CONTACT DOUBLE PUSH BUTTONCONTROL STATION - FACTORY SEALED - GREEN BUTTON WITH "START" NAMEPLATE -RED BUTTON WITH "STOP" NAMEPLATE - HUB SIZE 3/4 INCH - 2NO/2NC CONTACTRAT
Action MOMENTARY Actuator Single Pushbutton Application SEAL-X Series is used to prevent the igniting of external hazardous atmospheres by the enclosed arcing devices in such areas as: hazardous locations due to the presence of flammable gases or vapors, combustible dusts or easily ignitable fibers or flyings ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FXCS-2B4-U Color Green-Red Connection Type 3/4 in Hub Contact Mode Momentary Country of Origin US Currency USD Enclosure Aluminum factory sealed dead-end splice box EU RoHS Indicator C Finish Epoxy Powder Baked Gross Weight Per Pack 4.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.00 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.38 in Height [Metric] 11.1252 cm Legend Start/Stop Length 6.63 in Length [Metric] 16.8402 cm Material Copper-Free Aluminum Alloy Mounting Bi-Directional Ductile Mounting Lugs Series FXCS Standard UL, CSA Sub Brand SEAL-X Type Factory Sealed UNSPSC 39122216 UPC 11 78393620118 UPC 12 78393620118 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Amperage Rating 10 A Contact Configuration 2-NO/2-NC NEMA Rating NEMA 3/7CD/9EFG Voltage Rating 600 VAC Gross Volume Per Pack 174.24 Gross Volume per Pack Metric 2855.22 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Number of Operators 2 Number Of Poles 2 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | MOMENTARY |
| Actuator | Single Pushbutton |
| Application | SEAL-X Series is used to prevent the igniting of external hazardous atmospheres by the enclosed arcing devices in such areas as: hazardous locations due to the presence of flammable gases or vapors, combustible dusts or easily ignitable fibers or flyings |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FXCS-2B4-U |
| Color | Green-Red |
| Connection Type | 3/4 in Hub |
| Contact Mode | Momentary |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | Aluminum factory sealed dead-end splice box |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Epoxy Powder Baked |
| Gross Weight Per Pack | 4.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.38 in |
| Height [Metric] | 11.1252 cm |
| Legend | Start/Stop |
| Length | 6.63 in |
| Length [Metric] | 16.8402 cm |
| Material | Copper-Free Aluminum Alloy |
| Mounting | Bi-Directional Ductile Mounting Lugs |
| Series | FXCS |
| Standard | UL, CSA |
| Sub Brand | SEAL-X |
| Type | Factory Sealed |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78393620118 |
| UPC 12 | 78393620118 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 10 A |
| Contact Configuration | 2-NO/2-NC |
| NEMA Rating | NEMA 3/7CD/9EFG |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Gross Volume Per Pack | 174.24 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2855.22 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Number of Operators | 2 |
| Number Of Poles | 2 |
| Returnable | Y |