or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Killark® FSPT FZ/FCL-GF/FST Device Box Cover With Gasket, 4-9/16 in L x 2-13/16 in W, Cast Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Killark® FSPT FZ/FCL-GF/FST Device Box Cover With Gasket, 4-9/16 in L x 2-13/16 in W, Cast Aluminum
SKU93788
MFGR #FSPT
Your Cost: $121.88/ea
Killark® Device Box Cover, Series: FZ/FCL-GF/FST, 1 Gang, 4-9/16 in Length, 2-13/16 in Width, Surface Mount, Cast Aluminum, Powder Coated, Gray
Killark® Device Box Cover, Series: FZ/FCL-GF/FST, 1 Gang, 4-9/16 in Length, 2-13/16 in Width, Surface Mount, Cast Aluminum, Powder Coated, Gray
Application For standard and hostile locations. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FSPT Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.24 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Length [Metric] 12.7000 cm Standard UL, CSA Standards UL E3397 Listed, CSA LR11852 Certified, RoHS Compliant Type Device Box Cover With Gasket UNSPSC 39121308 UPC 11 78393619040 UPC 12 78393619040 Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Length 5.00 in Material Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) Width 3.00 in Gross Volume Per Pack 301.13 Gross Volume per Pack Metric 4934.55 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For standard and hostile locations. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FSPT |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Standard | UL, CSA |
| Standards | UL E3397 Listed, CSA LR11852 Certified, RoHS Compliant |
| Type | Device Box Cover With Gasket |
| UNSPSC | 39121308 |
| UPC 11 | 78393619040 |
| UPC 12 | 78393619040 |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Length | 5.00 in |
| Material | Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) |
| Width | 3.00 in |
| Gross Volume Per Pack | 301.13 |
| Gross Volume per Pack Metric | 4934.55 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Returnable | Y |