or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BLANK - SNGLE GANG BOXES
SKU282942
MFGR #FSBC
Your Cost: $18.71/ea
Killark® Blank Cover, 1 Gangs, Cast Aluminum, Powder Coated, Gray
Killark® Blank Cover, 1 Gangs, Cast Aluminum, Powder Coated, Gray
Application For standard and hostile locations. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FSBC Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Powder Coated Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7616995190 Height 0.20 in Height [Metric] 0.5080 cm Length [Metric] 11.6840 cm Mounting Type Surface Number of Gangs 1 Standard UL, CSA Type Device Box Cover With Gasket UNSPSC 39121308 UPC 11 78393619013 UPC 12 78393619013 Width [Metric] 7.1120 cm Stock Status NONSTOCK Brand Killark Manufacturer Hubbell Cover Type Blank Length 4.60 in Material Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) Width 2.80 in Gross Volume Per Pack 17.62 Gross Volume per Pack Metric 288.69 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Returnable Y
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For standard and hostile locations. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FSBC |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7616995190 |
| Height | 0.20 in |
| Height [Metric] | 0.5080 cm |
| Length [Metric] | 11.6840 cm |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Gangs | 1 |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Device Box Cover With Gasket |
| UNSPSC | 39121308 |
| UPC 11 | 78393619013 |
| UPC 12 | 78393619013 |
| Width [Metric] | 7.1120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Killark |
| Manufacturer | Hubbell |
| Cover Type | Blank |
| Length | 4.60 in |
| Material | Aluminum, Copper Free (less than 4/10 of 1%) |
| Width | 2.80 in |
| Gross Volume Per Pack | 17.62 |
| Gross Volume per Pack Metric | 288.69 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Returnable | Y |