or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 9132AGZ Outdoor Wall 1Lt
SKU299252
MFGR #9132AGZ
$/ea
A23 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 200 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE TEXTURED LINEN SEEDY GLASS PANEL; CAST ALUMINUM HOUSING; AGED BRONZE; SIZE 14.5 INCH L X 13.5 INCH W X 22 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
A23 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 200 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE TEXTURED LINEN SEEDY GLASS PANEL; CAST ALUMINUM HOUSING; AGED BRONZE; SIZE 14.5 INCH L X 13.5 INCH W X 22 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
Catalog Number 9132AGZ Country of Origin CHN Fixture Finish Aged Bronze Fixture Material Cast Aluminum Gross Weight Per Pack 29.0000 lb Height 21.75 in Number Of Lamps 1 Socket Type Medium Standard ETLWet Style Arts and Crafts/Mission Sub Brand Cross Creek Collection Type Outdoor Wall - XLarge UNSPSC 39111605 UPC 11 78392713910 UPC 12 78392713910 Wattage 200 W Width 13.5 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent With rustic charm as unique as its design, The Cross Creek Collection puts a modern spin on a classic fixture. Each piece is constructed from long lasting cast aluminum ensuring a quality fit and finish that will last for ages. Our Aged Bronze finish adds a distressed appearance to the piece, while Textured linen seedy glass panels additional warmth make the Cross Creek Collection the perfect balance of ambiance, style, and value. This one light wall lantern from the Cross Creek Collection uses a 200-watt (max.) bulb, 13 ®" wide, and is 22" high. It is U.L. listed for wet location and comes with removable back plate.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 9132AGZ |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Aged Bronze |
| Fixture Material | Cast Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 29.0000 lb |
| Height | 21.75 in |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | Medium |
| Standard | ETLWet |
| Style | Arts and Crafts/Mission |
| Sub Brand | Cross Creek Collection |
| Type | Outdoor Wall - XLarge |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392713910 |
| UPC 12 | 78392713910 |
| Wattage | 200 W |
| Width | 13.5 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| With rustic charm as unique as its design, The Cross Creek Collection puts a modern spin on a classic fixture. Each piece is constructed from long lasting cast aluminum ensuring a quality fit and finish that will last for ages. Our Aged Bronze finish adds a distressed appearance to the piece, while Textured linen seedy glass panels additional warmth make the Cross Creek Collection the perfect balance of ambiance, style, and value. This one light wall lantern from the Cross Creek Collection uses a 200-watt (max.) bulb, 13 ®" wide, and is 22" high. It is U.L. listed for wet location and comes with removable back plate. |