or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 9029TZ Outdoor Wall 1Lt
SKU527758
MFGR #9029TZ
$/ea
A21 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 150 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE CLEAR SEEDY GLASS PANEL; TANNERY BRONZE; SIZE 9.5 INCH L X 8.5 INCH W X 17 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
A21 MEDIUM BASE INCANDESCENT LAMP; LAMP WATTAGE 150 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE CLEAR SEEDY GLASS PANEL; TANNERY BRONZE; SIZE 9.5 INCH L X 8.5 INCH W X 17 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9029TZ Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Tannery Bronze W Fixture Material Cast Aluminum Gross Weight Per Pack 8.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 3.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 17 in Standard ETL Wet Style Transitional Sub Brand Kirkwood Type Outdoor Wall - Medium UNSPSC 39111605 UPC 11 78392719424 UPC 12 78392719424 Wattage 1,500 W Width 8.5 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V The Kirkwood Collection looks to add a touch of elegance to your home with a line of lighting that embodies classic design for those who only want the finest. Using a high quality fit and finish, the Kirkwood Collection employs our Tannery Bronze finish that not only looks fantastic now, but also will last for years to come. Seedy glass panels on each of the fixtures' sides allow for light to radiate from all angles, ensuring you the light you need. We think you'll agree that the Kirkwood is a collection you can't afford to miss. This 17in. high by 8 ½in. wide, 1-light Wall Lantern uses a 150-watt (max.) bulb, and is U.L. listed for wet location.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9029TZ |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Tannery Bronze W |
| Fixture Material | Cast Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 8.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 17 in |
| Standard | ETL Wet |
| Style | Transitional |
| Sub Brand | Kirkwood |
| Type | Outdoor Wall - Medium |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392719424 |
| UPC 12 | 78392719424 |
| Wattage | 1,500 W |
| Width | 8.5 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| The Kirkwood Collection looks to add a touch of elegance to your home with a line of lighting that embodies classic design for those who only want the finest. Using a high quality fit and finish, the Kirkwood Collection employs our Tannery Bronze finish that not only looks fantastic now, but also will last for years to come. Seedy glass panels on each of the fixtures' sides allow for light to radiate from all angles, ensuring you the light you need. We think you'll agree that the Kirkwood is a collection you can't afford to miss. This 17in. high by 8 ½in. wide, 1-light Wall Lantern uses a 150-watt (max.) bulb, and is U.L. listed for wet location. |