or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 9022OZ Outdoor Wall 1Lt
SKU556743
MFGR #9022OZ
$/ea
G MEDIUM BASE LAMP; LAMP WATTAGE 100 W; LAMP NOT INCLUDED; ALUMINUM HOUSING; OLDE BRONZE; SIZE 8 INCH W X 12 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
G MEDIUM BASE LAMP; LAMP WATTAGE 100 W; LAMP NOT INCLUDED; ALUMINUM HOUSING; OLDE BRONZE; SIZE 8 INCH W X 12 INCH H; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 9022OZ Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Olde Bronze W Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 0.0002 lb Gross Weight per Pack Metric 0.71 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 12 in Standard ETL Wet Style Lodge/Country/Rustic Sub Brand Seaside Type Outdoor Wall - Medium UNSPSC 39111605 UPC 11 78392714015 UPC 12 78392714015 Wattage 1,000 W Width 8 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V FEATURED ON DIY NETWORK'S BLOG CABIN - With an aura that is as pure as a sea breeze, the Seaside Collection offers the homeowner a unique line of outdoor fixtures guaranteed to bring a new identity to your home's landscape. For this 1-light Seaside Wall Lantern, aluminum with stainless steel is combined with Kichler's Olde Bronze finish, resulting in a high quality fit that will look fantastic for years to come. The fixture houses a 100-watt (max.) bulb that provides outstanding outdoor illumination for your landscape. It is 12in. high, is U.L. listed for wet location, and is Dark Skies compliant.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 9022OZ |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Olde Bronze W |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 0.0002 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.71 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 12 in |
| Standard | ETL Wet |
| Style | Lodge/Country/Rustic |
| Sub Brand | Seaside |
| Type | Outdoor Wall - Medium |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392714015 |
| UPC 12 | 78392714015 |
| Wattage | 1,000 W |
| Width | 8 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| FEATURED ON DIY NETWORK'S BLOG CABIN - With an aura that is as pure as a sea breeze, the Seaside Collection offers the homeowner a unique line of outdoor fixtures guaranteed to bring a new identity to your home's landscape. For this 1-light Seaside Wall Lantern, aluminum with stainless steel is combined with Kichler's Olde Bronze finish, resulting in a high quality fit that will look fantastic for years to come. The fixture houses a 100-watt (max.) bulb that provides outstanding outdoor illumination for your landscape. It is 12in. high, is U.L. listed for wet location, and is Dark Skies compliant. |