or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 6051AZ Outdoor Wall 1Lt
SKUPDW~153806
MFGR #6051AZ
$/ea
BR40/PAR38 LAMP; LAMP WATTAGE 120 W (BR40)/150 W (PAR38); LAMP/BALLAST VOLTAGE 120 V; LAMP NOT INCLUDED; ARCHITECTURAL BRONZE; SIZE 6 INCH DIA X 12 INCH H; APPROVAL UL; KICHLER[R] BRAND
BR40/PAR38 LAMP; LAMP WATTAGE 120 W (BR40)/150 W (PAR38); LAMP/BALLAST VOLTAGE 120 V; LAMP NOT INCLUDED; ARCHITECTURAL BRONZE; SIZE 6 INCH DIA X 12 INCH H; APPROVAL UL; KICHLER[R] BRAND
Catalog Number 6051AZ Country of Origin CHN Fixture Finish Architectural Bronze W Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 1.6600 lb Height 11.25 in Standard CSA UL Listed Wet Style Utilitarian Sub Brand No Family Type Outdoor Wall - Small UNSPSC 39111605 UPC 11 78392760512 Wattage 1,500 W Width 6 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V This 1 light, spotlight features our Architectural Bronze finish.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 6051AZ |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Architectural Bronze W |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 1.6600 lb |
| Height | 11.25 in |
| Standard | CSA UL Listed Wet |
| Style | Utilitarian |
| Sub Brand | No Family |
| Type | Outdoor Wall - Small |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392760512 |
| Wattage | 1,500 W |
| Width | 6 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| This 1 light, spotlight features our Architectural Bronze finish. |