or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 6040NI Outdoor Wall 1Lt
SKU482508
MFGR #6040NI
$/ea
LAMP WATTAGE 60 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE WHITE ACRYLIC DIFFUSER; BRUSHED NICKEL; SIZE 9-1/2 INCH W X 10-1/2 INCH H; APPROVAL UL; KICHLER[R] BRAND; EXTENSION 4 INCH; 5-1/4 INCH HEIGHT FROM CENTER OF WALL OPENING; NUMBER OF LAMPS 1
LAMP WATTAGE 60 W; LAMP NOT INCLUDED; REFRACTOR/LENS TYPE WHITE ACRYLIC DIFFUSER; BRUSHED NICKEL; SIZE 9-1/2 INCH W X 10-1/2 INCH H; APPROVAL UL; KICHLER[R] BRAND; EXTENSION 4 INCH; 5-1/4 INCH HEIGHT FROM CENTER OF WALL OPENING; NUMBER OF LAMPS 1
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 6040NI Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Brushed Nickel W Fixture Material 304 STAINLESS STEEL Gross Weight Per Pack 2.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 10.25 in Standard ETL Wet Style Contemporary Sub Brand Newport Type Outdoor Wall - Large UNSPSC 39111605 UPC 11 78392709862 UPC 12 78392709862 Wattage 300 W Width 9.25 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Compact Fluorescent Voltage Rating 120 V This Newport Wall Sconce uses simple shapes to create an ultramodern outdoor fixture for your contemporary home. In addition to its luxurious Brushed Nickel finish, this wall lantern uses one, 60-watt (max.) bulb with a white acrylic diffuser and housing. It is 10 ½in. high, meets A.D.A. standards for wall mounted fixtures, and is U.L. listed for wet location.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 6040NI |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Brushed Nickel W |
| Fixture Material | 304 STAINLESS STEEL |
| Gross Weight Per Pack | 2.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 10.25 in |
| Standard | ETL Wet |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Newport |
| Type | Outdoor Wall - Large |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392709862 |
| UPC 12 | 78392709862 |
| Wattage | 300 W |
| Width | 9.25 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Compact Fluorescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| This Newport Wall Sconce uses simple shapes to create an ultramodern outdoor fixture for your contemporary home. In addition to its luxurious Brushed Nickel finish, this wall lantern uses one, 60-watt (max.) bulb with a white acrylic diffuser and housing. It is 10 ½in. high, meets A.D.A. standards for wall mounted fixtures, and is U.L. listed for wet location. |