or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 49071BST Outdoor Wall 1Lt
SKU555323
MFGR #49071BST
$/ea
The simple transitional style of this 1 light wall lantern from the Atwood family is perfect for today's traditional architecture. The subtle tone of the Brownstone finish and Light umber seedy glass coordinate beautifully. Everything about this tapered round lantern from its cast aluminum rings to its stepped canopy make it an ideal complement to your home.
The simple transitional style of this 1 light wall lantern from the Atwood family is perfect for today's traditional architecture. The subtle tone of the Brownstone finish and Light umber seedy glass coordinate beautifully. Everything about this tapered round lantern from its cast aluminum rings to its stepped canopy make it an ideal complement to your home.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 49071BST Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Brown Stone W Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 3.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 11 in Standard CSA UL Listed Wet Style Transitional Sub Brand Atwood Type Outdoor Wall - Small UNSPSC 39111605 UPC 11 78392730581 UPC 12 78392730581 Wattage 1,000 W Width 6 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V The simple transitional style of this 1 light wall lantern from the Atwood family is perfect for today's traditional architecture. The subtle tone of the Brownstone finish and Light umber seedy glass coordinate beautifully. Everything about this tapered round lantern from its cast aluminum rings to its stepped canopy make it an ideal complement to your home.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 49071BST |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Brown Stone W |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 3.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 11 in |
| Standard | CSA UL Listed Wet |
| Style | Transitional |
| Sub Brand | Atwood |
| Type | Outdoor Wall - Small |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392730581 |
| UPC 12 | 78392730581 |
| Wattage | 1,000 W |
| Width | 6 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| The simple transitional style of this 1 light wall lantern from the Atwood family is perfect for today's traditional architecture. The subtle tone of the Brownstone finish and Light umber seedy glass coordinate beautifully. Everything about this tapered round lantern from its cast aluminum rings to its stepped canopy make it an ideal complement to your home. |