or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 49007AVI Outdoor Wall 1Lt
SKUPDW~10273876
MFGR #49007AVI
$/ea
This unique 1 light outdoor wall fixture from the Hanford(TM) collection creates a warm accent for any space. The classic Anvil Iron finish and Clear Seedy Glass detailing will effortlessly enhance your home.
This unique 1 light outdoor wall fixture from the Hanford(TM) collection creates a warm accent for any space. The classic Anvil Iron finish and Clear Seedy Glass detailing will effortlessly enhance your home.
Catalog Number 49007AVI Conventional or Wiper High Pressure Country of Origin CHN Fixture Finish Anvil Iron Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 5.9000 lb Height 18 in Number Of Lamps 1 Socket Type MED Standard ETL_Wet Style Lodge/Country/Rustic Sub Brand Hanford Type Outdoor Wall - Large UNSPSC 39111605 UPC 11 78392739859 Wattage 100 W Width 9.5 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V This unique 1 light outdoor wall fixture from the Hanford(TM) collection creates a warm accent for any space. The classic Anvil Iron finish and Clear Seedy Glass detailing will effortlessly enhance your home.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 49007AVI |
| Conventional or Wiper | High Pressure |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Anvil Iron |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 5.9000 lb |
| Height | 18 in |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL_Wet |
| Style | Lodge/Country/Rustic |
| Sub Brand | Hanford |
| Type | Outdoor Wall - Large |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392739859 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 9.5 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| This unique 1 light outdoor wall fixture from the Hanford(TM) collection creates a warm accent for any space. The classic Anvil Iron finish and Clear Seedy Glass detailing will effortlessly enhance your home. |