or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 16070AZT30 LED Wall Wash 3000K
SKU829867
MFGR #16070AZT30
$/ea
A 12V 4 watt Design Pro LED Wall Wash accent light with a rectangular aperture partnered with a horizontal array of LEDs that create a wide yet evenly distributed flood beam spread (80 degrees vertical, 100 degrees horizontal) ideal for wall washing even when mounted a short distance away.??1/2 With a 3000K Pure White color temperature in a Textured Architectural Bronze finish.
A 12V 4 watt Design Pro LED Wall Wash accent light with a rectangular aperture partnered with a horizontal array of LEDs that create a wide yet evenly distributed flood beam spread (80 degrees vertical, 100 degrees horizontal) ideal for wall washing even when mounted a short distance away.??1/2 With a 3000K Pure White color temperature in a Textured Architectural Bronze finish.
Catalog Number 16070AZT30 Coolant Nozzle 5691041-02 Country of Origin CHN Fixture Finish Textured Architectural Bronze Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 3.4500 lb Height 6 in Length 6.5 in Standard CSA UL Listed Wet Style No Specific Style Sub Brand Landscape LED Collection Type Landscape 12V LED Wall Wash UNSPSC 39111605 UPC 11 78392740434 UPC 12 78392740434 Wattage 4.229 W Width 5.25 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type LED Voltage Rating 12 V A 12V 4 watt Design Pro LED Wall Wash accent light with a rectangular aperture partnered with a horizontal array of LEDs that create a wide yet evenly distributed flood beam spread (80 ° vertical, 100 ° horizontal) ideal for wall washing even when mounted a short distance away. With a 3000K Pure White color temperature in a Textured Architectural Bronze finish.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 16070AZT30 |
| Coolant Nozzle | 5691041-02 |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Textured Architectural Bronze |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 3.4500 lb |
| Height | 6 in |
| Length | 6.5 in |
| Standard | CSA UL Listed Wet |
| Style | No Specific Style |
| Sub Brand | Landscape LED Collection |
| Type | Landscape 12V LED Wall Wash |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78392740434 |
| UPC 12 | 78392740434 |
| Wattage | 4.229 W |
| Width | 5.25 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 12 V |
| A 12V 4 watt Design Pro LED Wall Wash accent light with a rectangular aperture partnered with a horizontal array of LEDs that create a wide yet evenly distributed flood beam spread (80 ° vertical, 100 ° horizontal) ideal for wall washing even when mounted a short distance away. With a 3000K Pure White color temperature in a Textured Architectural Bronze finish. |