or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 3348NI Pendant/Semi Flush 1Lt
SKUPDW~2625875
MFGR #3348NI
$/ea
Linear and futuristic in its design, the Ansonia Collection takes simple, striking shapes to form a line of fixtures that are both delicate and ultramodern. Each piece features a clean profile with an uncluttered design suitable for any home. The Ansonia Collection embraces the classic, rich Brushed Nickel finish with such zeal that it will certainly offer a fine contrast to any d?cor. The satin-etched glass shade offers a delicate contrast in color to provide a fine ambiance in any room. The Ansonia one-light inverted pendant measures15 ?"" high, 12"" in diameter, and uses a 100-watt (max) bulb.
Linear and futuristic in its design, the Ansonia Collection takes simple, striking shapes to form a line of fixtures that are both delicate and ultramodern. Each piece features a clean profile with an uncluttered design suitable for any home. The Ansonia Collection embraces the classic, rich Brushed Nickel finish with such zeal that it will certainly offer a fine contrast to any d?cor. The satin-etched glass shade offers a delicate contrast in color to provide a fine ambiance in any room. The Ansonia one-light inverted pendant measures15 ?"" high, 12"" in diameter, and uses a 100-watt (max) bulb.
Catalog Number 3348NI Country of Origin CHN Fixture Material Glass Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Height 15.5 in Standard ETL Dry Style Contemporary Sub Brand Ansonia Type Inverted Pendant/Semi Flush UNSPSC 39111522 UPC 11 78392717269 Wattage 100 W Width 12 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V Linear and futuristic in its design, the Ansonia Collection takes simple, striking shapes to form a line of fixtures that are both delicate and ultramodern. Each piece features a clean profile with an uncluttered design suitable for any home. The Ansonia Collection embraces the classic, rich Brushed Nickel finish with such zeal that it will certainly offer a fine contrast to any d écor. The satin-etched glass shade offers a delicate contrast in color to provide a fine ambiance in any room. The Ansonia one-light inverted pendant measures15 ½in. high, 12in. in diameter, and uses a 100-watt (max) bulb.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 3348NI |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Material | Glass |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Height | 15.5 in |
| Standard | ETL Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Ansonia |
| Type | Inverted Pendant/Semi Flush |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392717269 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 12 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| Linear and futuristic in its design, the Ansonia Collection takes simple, striking shapes to form a line of fixtures that are both delicate and ultramodern. Each piece features a clean profile with an uncluttered design suitable for any home. The Ansonia Collection embraces the classic, rich Brushed Nickel finish with such zeal that it will certainly offer a fine contrast to any d écor. The satin-etched glass shade offers a delicate contrast in color to provide a fine ambiance in any room. The Ansonia one-light inverted pendant measures15 ½in. high, 12in. in diameter, and uses a 100-watt (max) bulb. |