or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 3279OZ Pendant 5Lt
SKU620343
MFGR #3279OZ
$/ea
The Olympia Collection brings a modern twist on the classic aesthetic to create a new form the likes of which has not been seen before. The curvilinear, flowing arms create a clean, contemporary profile for your home. The Olde Bronze finish combined with Sunset Marble glass presents a natural color palate capable of matching any d?cor. Now, the Olympia Collection offers its unique look as an inspirational inverted pendant. It uses a 5-light design that requires 150-watt (max.) bulbs to light the Sunset Marble glass, creating glowing light with chic sophistication. It measures 36"" in diameter and 31"" high.
The Olympia Collection brings a modern twist on the classic aesthetic to create a new form the likes of which has not been seen before. The curvilinear, flowing arms create a clean, contemporary profile for your home. The Olde Bronze finish combined with Sunset Marble glass presents a natural color palate capable of matching any d?cor. Now, the Olympia Collection offers its unique look as an inspirational inverted pendant. It uses a 5-light design that requires 150-watt (max.) bulbs to light the Sunset Marble glass, creating glowing light with chic sophistication. It measures 36"" in diameter and 31"" high.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 3279OZ Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Olde Bronze Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 44.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 20.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 13.00 in Height [Metric] 33.0200 cm Length 30.25 in Length [Metric] 76.8350 cm Number Of Lamps 5 Socket Type MED Standard ETL_Dry Style Contemporary Sub Brand Olympia Type Inverted Pendant Large UNSPSC 39111522 UPC 11 78392718322 UPC 12 78392718322 Warranty Description https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ Wattage 150 W Width 30.25 in Width [Metric] 76.8350 cm Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V The Olympia Collection brings a modern twist on the classic aesthetic to create a new form the likes of which has not been seen before. The curvilinear, flowing arms create a clean, contemporary profile for your home. The Olde Bronze finish combined with Sunset Marble glass presents a natural Color
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 3279OZ |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Olde Bronze |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 44.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 13.00 in |
| Height [Metric] | 33.0200 cm |
| Length | 30.25 in |
| Length [Metric] | 76.8350 cm |
| Number Of Lamps | 5 |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL_Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Olympia |
| Type | Inverted Pendant Large |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392718322 |
| UPC 12 | 78392718322 |
| Warranty Description | https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ |
| Wattage | 150 W |
| Width | 30.25 in |
| Width [Metric] | 76.8350 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| The Olympia Collection brings a modern twist on the classic aesthetic to create a new form the likes of which has not been seen before. The curvilinear, flowing arms create a clean, contemporary profile for your home. The Olde Bronze finish combined with Sunset Marble glass presents a natural Color |