or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 3275OZ Pendant 3Lt
SKU494699
MFGR #3275OZ
$/ea
Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the ""Father of Modern architecture"". Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The warm hue of our Olde Bronze finish is partnered with light umber etched glass for a fantastic balance of natural color. The 3-light Hendrik Pendant uses 100-watt (max.) bulbs, measures 24"" in diameter with a body height of 22"". It comes complete with 104"" of extra lead wire as well, allowing for easy installation.
Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the ""Father of Modern architecture"". Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The warm hue of our Olde Bronze finish is partnered with light umber etched glass for a fantastic balance of natural color. The 3-light Hendrik Pendant uses 100-watt (max.) bulbs, measures 24"" in diameter with a body height of 22"". It comes complete with 104"" of extra lead wire as well, allowing for easy installation.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 3275OZ Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Olde Bronze Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 23.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 9.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 9.50 in Height [Metric] 24.1300 cm Length 29.50 in Length [Metric] 74.9300 cm Number Of Lamps 3 Socket Type MED Standard CSA UL Listed Dry Style Contemporary Sub Brand Hendrik Type Inverted Pendant Medium UNSPSC 39111522 UPC 11 78392719854 UPC 12 78392719854 Warranty Description https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ Wattage 100 W Width 28.50 in Width [Metric] 72.3900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the in.Father of Modern architecturein.. Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The warm hue of our Olde Bronze finish is partnered with light umber etched glass for a fantastic balance of natural Color
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 3275OZ |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Olde Bronze |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 23.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 9.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 9.50 in |
| Height [Metric] | 24.1300 cm |
| Length | 29.50 in |
| Length [Metric] | 74.9300 cm |
| Number Of Lamps | 3 |
| Socket Type | MED |
| Standard | CSA UL Listed Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Hendrik |
| Type | Inverted Pendant Medium |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392719854 |
| UPC 12 | 78392719854 |
| Warranty Description | https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ |
| Wattage | 100 W |
| Width | 28.50 in |
| Width [Metric] | 72.3900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the in.Father of Modern architecturein.. Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The warm hue of our Olde Bronze finish is partnered with light umber etched glass for a fantastic balance of natural Color |