or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 3275NI Pendant 3Lt
SKU659844
MFGR #3275NI
$/ea
Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the ""Father of Modern architecture"". Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The clean look provided by our Brushed Nickel finish is partnered with the Satin-etched cased opal glass for a fantastic pure and frosted color palate. The 3-light Hendrik Pendant uses 100-watt (max.) bulbs, measures 24"" in diameter with a body height of 22"". It comes complete with 104"" of extra lead wire as well, allowing for easy installation.
Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the ""Father of Modern architecture"". Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The clean look provided by our Brushed Nickel finish is partnered with the Satin-etched cased opal glass for a fantastic pure and frosted color palate. The 3-light Hendrik Pendant uses 100-watt (max.) bulbs, measures 24"" in diameter with a body height of 22"". It comes complete with 104"" of extra lead wire as well, allowing for easy installation.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 3275NI Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 18.7800 lb Gross Weight per Pack Metric 8.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 9.75 in Height [Metric] 24.7650 cm Length 29.50 in Length [Metric] 74.9300 cm Socket Type MED Standard ETL Dry Style Contemporary Sub Brand Hendrik Type Inverted Pendant Medium UNSPSC 39111522 UPC 11 78392720022 UPC 12 78392720022 Warranty Description https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ Wattage 100 W Width 28.50 in Width [Metric] 72.3900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the in.Father of Modern architecturein.. Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The clean look provided by our Brushed Nickel finish is partnered with the Satin-etched cased opal glass for a fantastic pure and frosted color palate. The 3-light Hendrik Pendant uses 100-watt (max.) bulbs, measures 24in. in diameter with a body height of 22in.. It comes complete with 104in. of extra lead wire as well, allowing for easy installation.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 3275NI |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 18.7800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 9.75 in |
| Height [Metric] | 24.7650 cm |
| Length | 29.50 in |
| Length [Metric] | 74.9300 cm |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Hendrik |
| Type | Inverted Pendant Medium |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392720022 |
| UPC 12 | 78392720022 |
| Warranty Description | https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ |
| Wattage | 100 W |
| Width | 28.50 in |
| Width [Metric] | 72.3900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| Named after renowned Dutch architect, Hendrik Berlage, the Hendrik Collection is a gorgeous family of contemporary fixtures that honor the man who was regarded by many as the in.Father of Modern architecturein.. Much like Berlage himself, The Hendrik Collection is regarded as an intermediary between modern and traditional styles. Classic lines are enhanced with a soft touch of current style cues to work in a number of aesthetic environments. The clean look provided by our Brushed Nickel finish is partnered with the Satin-etched cased opal glass for a fantastic pure and frosted color palate. The 3-light Hendrik Pendant uses 100-watt (max.) bulbs, measures 24in. in diameter with a body height of 22in.. It comes complete with 104in. of extra lead wire as well, allowing for easy installation. |