or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 3245NI Pendant 6Lt
SKU309141
MFGR #3245NI
$/ea
A19/TCP INCANDESCENT LAMP; 6 LAMP(S); 100 W; MEDIUM BASE; LAMP NOT INCLUDED; SATIN-ETCHED WHITE GLASS; BRUSHED NICKEL; WIDTH 30 INCH; HEIGHT 28.5 INCH; 80 INCH WIRE LENGTH; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND; WEIGHT 15 LB
A19/TCP INCANDESCENT LAMP; 6 LAMP(S); 100 W; MEDIUM BASE; LAMP NOT INCLUDED; SATIN-ETCHED WHITE GLASS; BRUSHED NICKEL; WIDTH 30 INCH; HEIGHT 28.5 INCH; 80 INCH WIRE LENGTH; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND; WEIGHT 15 LB
Catalog Number 3245NI Country of Origin CHN Fixture Finish Brushed Nickel Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 26.0000 lb Height 28.5 in Mounting 45 DEG (12:12) MAX STEM TILT Number Of Lamps 6 Socket Type Medium Standard ETLDry Style Contemporary Sub Brand Structures Collection Type Inverted Pendant Medium UNSPSC 39111522 UPC 11 78392712946 UPC 12 78392712946 Wattage 75 W Width 30 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent With a decidedly European flair, the Swiss Passport Collection provides ample lighting and a design that is modern and elegant all in one package. The hand-formed frame and Brushed Nickel finish, combined with Satin-etched glass, give this family of fixtures high-quality construction and a clean profile that goes with any contemporary interior decor. For a combination of extraordinary lighting with a universally pleasing aesthetic, the Swiss Passport Collection is an unbelievable value. With its easy, clean design, this large, 6 light Swiss Passport Pendant is ideal for a modern decor. It features a perforated brushed nickel glare shield, uses 100-watt (max.) bulbs, and a 30" diameter with a 28 ®" body height.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 3245NI |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 26.0000 lb |
| Height | 28.5 in |
| Mounting | 45 DEG (12:12) MAX STEM TILT |
| Number Of Lamps | 6 |
| Socket Type | Medium |
| Standard | ETLDry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Structures Collection |
| Type | Inverted Pendant Medium |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392712946 |
| UPC 12 | 78392712946 |
| Wattage | 75 W |
| Width | 30 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| With a decidedly European flair, the Swiss Passport Collection provides ample lighting and a design that is modern and elegant all in one package. The hand-formed frame and Brushed Nickel finish, combined with Satin-etched glass, give this family of fixtures high-quality construction and a clean profile that goes with any contemporary interior decor. For a combination of extraordinary lighting with a universally pleasing aesthetic, the Swiss Passport Collection is an unbelievable value. With its easy, clean design, this large, 6 light Swiss Passport Pendant is ideal for a modern decor. It features a perforated brushed nickel glare shield, uses 100-watt (max.) bulbs, and a 30" diameter with a 28 ®" body height. |