or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 3217TZG Pendant 3Lt
SKU402404
MFGR #3217TZG
$/ea
A21/TCP INCANDESCENT LAMP; 3 LAMP(S); 150 W; MEDIUM BASE; LAMP NOT INCLUDED; CITRINE GLASS; TANNERY BRONZE WITH GOLD ACCENT; WIDTH 24 INCH; HEIGHT 32 INCH; 88 INCH WIRE LENGTH; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND; WEIGHT 23 LB; CHAIN LENGTH 72 INCH
A21/TCP INCANDESCENT LAMP; 3 LAMP(S); 150 W; MEDIUM BASE; LAMP NOT INCLUDED; CITRINE GLASS; TANNERY BRONZE WITH GOLD ACCENT; WIDTH 24 INCH; HEIGHT 32 INCH; 88 INCH WIRE LENGTH; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND; WEIGHT 23 LB; CHAIN LENGTH 72 INCH
Catalog Number 3217TZG Country of Origin CHN Fixture Finish Tannery Bronze w/ Gold Accent Fixture Material STEEL/RESIN Gross Weight Per Pack 31.0500 lb Height 32 in Number Of Lamps 3 Socket Type Medium Standard CSA UL Listed Dry Style Transitional Sub Brand Larissa Collection Type Inverted Pendant Medium UNSPSC 39111522 UPC 11 78392714362 UPC 12 78392714362 Wattage 150 W Width 23.75 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent The Larissa Collection captures the essence of classical design, whether it's the hand formed steel with our exclusive Tannery Bronze finish, or the gold accents and citrine glass, it is sure to have elements that appeal to even the most critical of tastes. To create a warm antique look for your home the Larissa Collection from Kichler is all you need. A pendant unlike any other, this 3 light Larissa marries the sharp lines of hand-wrought steel with a smooth, delicate Citrine glass base. It uses 150-watt (max.) bulbs, has a diameter of 24" with a body height of 32".
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 3217TZG |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Tannery Bronze w/ Gold Accent |
| Fixture Material | STEEL/RESIN |
| Gross Weight Per Pack | 31.0500 lb |
| Height | 32 in |
| Number Of Lamps | 3 |
| Socket Type | Medium |
| Standard | CSA UL Listed Dry |
| Style | Transitional |
| Sub Brand | Larissa Collection |
| Type | Inverted Pendant Medium |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392714362 |
| UPC 12 | 78392714362 |
| Wattage | 150 W |
| Width | 23.75 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| The Larissa Collection captures the essence of classical design, whether it's the hand formed steel with our exclusive Tannery Bronze finish, or the gold accents and citrine glass, it is sure to have elements that appeal to even the most critical of tastes. To create a warm antique look for your home the Larissa Collection from Kichler is all you need. A pendant unlike any other, this 3 light Larissa marries the sharp lines of hand-wrought steel with a smooth, delicate Citrine glass base. It uses 150-watt (max.) bulbs, has a diameter of 24" with a body height of 32". |