or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 3030NI Mini Pendant 1Lt
SKUPDW~1128313
MFGR #3030NI
$/ea
For those looking for a decidedly modern, urban design in their homes, this 1-light mini-pendant from the Modena Collection fits the bill perfectly. Its hand formed frame features our elegant Brushed Nickel finish and Satin-etched cased opal glass which gives the Modena Collection an ultra clean and chic look. This is truly an inspired piece for the homeowner looking to add lighting as unique as they are. It is perfect for almost any room in any type of home.
For those looking for a decidedly modern, urban design in their homes, this 1-light mini-pendant from the Modena Collection fits the bill perfectly. Its hand formed frame features our elegant Brushed Nickel finish and Satin-etched cased opal glass which gives the Modena Collection an ultra clean and chic look. This is truly an inspired piece for the homeowner looking to add lighting as unique as they are. It is perfect for almost any room in any type of home.
Catalog Number 3030NI Country of Origin CHN Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 3.0000 lb Height 6.5 in Socket Type MED Standard ETL Dry Style Contemporary Sub Brand Modena Type Mini Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78392712095 Wattage 100 W Width 3.5 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V For those looking for a decidedly modern, urban design in their homes, this 1-light mini-pendant from the Modena Collection fits the bill perfectly. Its hand formed frame features our elegant Brushed Nickel finish and Satin-etched cased opal glass which gives the Modena Collection an ultra clean and chic look. This is truly an inspired piece for the homeowner looking to add lighting as unique as they are. It is perfect for almost any room in any type of home.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 3030NI |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 3.0000 lb |
| Height | 6.5 in |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Modena |
| Type | Mini Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392712095 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 3.5 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| For those looking for a decidedly modern, urban design in their homes, this 1-light mini-pendant from the Modena Collection fits the bill perfectly. Its hand formed frame features our elegant Brushed Nickel finish and Satin-etched cased opal glass which gives the Modena Collection an ultra clean and chic look. This is truly an inspired piece for the homeowner looking to add lighting as unique as they are. It is perfect for almost any room in any type of home. |