or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 2807NI Mini Pendant 1Lt
SKUPDW~598501
MFGR #2807NI
$/ea
With a decidedly European flair, the Swiss Passport Collection provides ample lighting and a design that is modern and elegant all in one package. The hand-formed frame and Brushed Nickel finish, combined with Satin-etched glass, give this family of fixtures high-quality construction and a clean profile that goes with any contemporary interior decor. For a combination of extraordinary lighting with a universally pleasing aesthetic, the Swiss Passport Collection is an unbelievable value. For a touch of light in any room, the Swiss Passport mini-pendant provides needed illumination with a simple 1-light design. Its modest 7"" diameter uses a 100-watt (max.) bulb.
With a decidedly European flair, the Swiss Passport Collection provides ample lighting and a design that is modern and elegant all in one package. The hand-formed frame and Brushed Nickel finish, combined with Satin-etched glass, give this family of fixtures high-quality construction and a clean profile that goes with any contemporary interior decor. For a combination of extraordinary lighting with a universally pleasing aesthetic, the Swiss Passport Collection is an unbelievable value. For a touch of light in any room, the Swiss Passport mini-pendant provides needed illumination with a simple 1-light design. Its modest 7"" diameter uses a 100-watt (max.) bulb.
Catalog Number 2807NI Country of Origin CHN Fixture Finish Brushed Nickel Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 4.3500 lb Height 12.25 in Number Of Lamps 1 Socket Type MED Standard CSA UL Listed Dry Style Contemporary Sub Brand Swiss Passport Type Mini Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78392703025 Wattage 100 W Width 7 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V With a decidedly European flair, the Swiss Passport Collection provides ample lighting and a design that is modern and elegant all in one package. The hand-formed frame and Brushed Nickel finish, combined with Satin-etched glass, give this family of fixtures high-quality construction and a clean profile that goes with any contemporary interior decor. For a combination of extraordinary lighting with a universally pleasing aesthetic, the Swiss Passport Collection is an unbelievable value. For a touch of light in any room, the Swiss Passport mini-pendant provides needed illumination with a simple 1-light design. Its modest 7in. diameter uses a 100-watt (max.) bulb.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 2807NI |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 4.3500 lb |
| Height | 12.25 in |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | MED |
| Standard | CSA UL Listed Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Swiss Passport |
| Type | Mini Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392703025 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 7 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| With a decidedly European flair, the Swiss Passport Collection provides ample lighting and a design that is modern and elegant all in one package. The hand-formed frame and Brushed Nickel finish, combined with Satin-etched glass, give this family of fixtures high-quality construction and a clean profile that goes with any contemporary interior decor. For a combination of extraordinary lighting with a universally pleasing aesthetic, the Swiss Passport Collection is an unbelievable value. For a touch of light in any room, the Swiss Passport mini-pendant provides needed illumination with a simple 1-light design. Its modest 7in. diameter uses a 100-watt (max.) bulb. |