or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 2754NI Pendant 4Lt
SKUPDW~549594
MFGR #2754NI
$/ea
Utilizing basic shapes and a simplistic design, the Family Spaces Pendant Collection provides fantastic lighting and classic style that goes with any d?cor. Our Brushed Nickel finish adds to the clean look of Family Spaces fixtures while the Satin-etched white glass generates a soft and pure ambiance in your home. This pendant uses four, 150-watt (max.) bulbs for optimum lighting. Its 26"" diameter makes this the largest pendant in the family. This pendant is the ideal size for larger, open rooms in your home.
Utilizing basic shapes and a simplistic design, the Family Spaces Pendant Collection provides fantastic lighting and classic style that goes with any d?cor. Our Brushed Nickel finish adds to the clean look of Family Spaces fixtures while the Satin-etched white glass generates a soft and pure ambiance in your home. This pendant uses four, 150-watt (max.) bulbs for optimum lighting. Its 26"" diameter makes this the largest pendant in the family. This pendant is the ideal size for larger, open rooms in your home.
Catalog Number 2754NI Country of Origin CHN Fixture Finish Brushed Nickel Fixture Material Glass Gross Weight Per Pack 17.1000 lb Height 24 in Number Of Lamps 4 Socket Type MED Standard CSA UL Listed Dry Style Contemporary Sub Brand Family Space Type Inverted Pendant Medium UNSPSC 39111522 UPC 11 78392703035 Wattage 150 W Width 26 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V Utilizing basic shapes and a simplistic design, the Family Spaces Pendant Collection provides fantastic lighting and classic style that goes with any décor. Our Brushed Nickel finish adds to the clean look of Family Spaces fixtures while the Satin-etched white glass generates a soft and pure ambiance in your home. This pendant uses four, 150-watt (max.) bulbs for optimum lighting. Its 26in. diameter makes this the largest pendant in the family. This pendant is the ideal size for larger, open rooms in your home.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 2754NI |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Material | Glass |
| Gross Weight Per Pack | 17.1000 lb |
| Height | 24 in |
| Number Of Lamps | 4 |
| Socket Type | MED |
| Standard | CSA UL Listed Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Family Space |
| Type | Inverted Pendant Medium |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392703035 |
| Wattage | 150 W |
| Width | 26 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| Utilizing basic shapes and a simplistic design, the Family Spaces Pendant Collection provides fantastic lighting and classic style that goes with any décor. Our Brushed Nickel finish adds to the clean look of Family Spaces fixtures while the Satin-etched white glass generates a soft and pure ambiance in your home. This pendant uses four, 150-watt (max.) bulbs for optimum lighting. Its 26in. diameter makes this the largest pendant in the family. This pendant is the ideal size for larger, open rooms in your home. |