or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 2666PN Pendant 1Lt
SKU575613
MFGR #2666PN
$/ea
Classic industrial form in a pendant with a Fresnel lens is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 150-W (M) max. Diameter 13 1/2"", body height 11 1/2"" and overall 49 1/2"". Extra lead wire 101"". For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12"")PN.
Classic industrial form in a pendant with a Fresnel lens is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 150-W (M) max. Diameter 13 1/2"", body height 11 1/2"" and overall 49 1/2"". Extra lead wire 101"". For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12"")PN.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 2666PN Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Polished Nickel Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 10.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.63 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 10.75 in Height [Metric] 27.3050 cm Length 16.00 in Length [Metric] 40.6400 cm Number Of Lamps 1 Socket Type MED Standard ETL_Dry Style Transitional Sub Brand Hatteras Bay Type Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78392726990 UPC 12 78392726990 Warranty Description https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ Wattage 150 W Width 15.00 in Width [Metric] 38.1000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V Classic industrial form in a pendant with a Fresnel lens is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 150-W (M) max. Diameter 13 1/2in., body height 11 1/2in. and overall 49 1/2in.. Extra lead wire 101in.. For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12in.)PN.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 2666PN |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Polished Nickel |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 10.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.63 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 10.75 in |
| Height [Metric] | 27.3050 cm |
| Length | 16.00 in |
| Length [Metric] | 40.6400 cm |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL_Dry |
| Style | Transitional |
| Sub Brand | Hatteras Bay |
| Type | Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392726990 |
| UPC 12 | 78392726990 |
| Warranty Description | https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ |
| Wattage | 150 W |
| Width | 15.00 in |
| Width [Metric] | 38.1000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| Classic industrial form in a pendant with a Fresnel lens is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 150-W (M) max. Diameter 13 1/2in., body height 11 1/2in. and overall 49 1/2in.. Extra lead wire 101in.. For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12in.)PN. |