or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 2664PN Mini Pendant 1Lt
SKU575612
MFGR #2664PN
$/ea
Classic industrial form in a mini pendant is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 100-W (M) max. Diameter 8"", body height 10 1/2"" and overall 48"". Extra lead wire 100"". For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12"")PN.
Classic industrial form in a mini pendant is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 100-W (M) max. Diameter 8"", body height 10 1/2"" and overall 48"". Extra lead wire 100"". For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12"")PN.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 2664PN Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Polished Nickel Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 4.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 2.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 10.25 in Number Of Lamps 1 Socket Type MED Standard ETL_Dry Style Transitional Sub Brand Hatteras Bay Type Mini Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78392726992 UPC 12 78392726992 Wattage 100 W Width 8 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V Classic industrial form in a mini pendant is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 100-W (M) max. Diameter 8in., body height 10 1/2in. and overall 48in.. Extra lead wire 100in.. For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12in.)PN.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 2664PN |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Polished Nickel |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 4.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 10.25 in |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL_Dry |
| Style | Transitional |
| Sub Brand | Hatteras Bay |
| Type | Mini Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392726992 |
| UPC 12 | 78392726992 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 8 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| Classic industrial form in a mini pendant is what you will find in this Polished Nickel fixture. 1 light, 100-W (M) max. Diameter 8in., body height 10 1/2in. and overall 48in.. Extra lead wire 100in.. For additional chain order No 2996PN. For additional stem order No. 2999 (12in.)PN. |