or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 2655OZ Pendant/Semi Flush 1Lt Halogen
SKU429162
MFGR #2655OZ
$/ea
T-4 INCANDESCENT LAMP; 1 LAMP(S); 100 W; MINI-CAN BASE; LAMP NOT INCLUDED; LIGHT UMBER GLASS; OLDE BRONZE; WIDTH 9 INCH; HEIGHT 8.5 INCH; 112 INCH WIRE LENGTH; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND; WEIGHT 6 LB
T-4 INCANDESCENT LAMP; 1 LAMP(S); 100 W; MINI-CAN BASE; LAMP NOT INCLUDED; LIGHT UMBER GLASS; OLDE BRONZE; WIDTH 9 INCH; HEIGHT 8.5 INCH; 112 INCH WIRE LENGTH; APPROVAL UL, CSA; KICHLER[R] BRAND; WEIGHT 6 LB
Catalog Number 2655OZ Country of Origin CHN Fixture Finish Olde Bronze Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 5.0000 lb Height 8.5 in Mounting COVERTIBLE PENDANT/SEMI FLUSH Number Of Lamps 1 Socket Type Mini-Can Standard ETLDry Style Contemporary Sub Brand Structures Collection Type Pendant/Semi Flush UNSPSC 39111522 UPC 11 78392713093 UPC 12 78392713093 Wattage 100 W Width 9 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Halogen Only The Structures Collection proves that one style can take on numerous forms. Structures lighting employs universal shape to create modern, aesthetically pleasing lighting capable of unmatched versatility, forming a unique and eclectic style all its own. The Structures motif, along with our Olde Bronze finish and light umber glass, brings an antique touch to the collection. The Structures Collection offers this unique, 1-light mini-pendant for spaces that require lighting in a fresh package. This fixture is 9" in diameter by 8 ®" high, uses 100-watt (max.) bulb, and comes complete with T-3 or T-4 mini-can base, tungsten halogen lamp included. This mini-pendant can also be converted to a ceiling mount fixture.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 2655OZ |
| Country of Origin | CHN |
| Fixture Finish | Olde Bronze |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 5.0000 lb |
| Height | 8.5 in |
| Mounting | COVERTIBLE PENDANT/SEMI FLUSH |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | Mini-Can |
| Standard | ETLDry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Structures Collection |
| Type | Pendant/Semi Flush |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392713093 |
| UPC 12 | 78392713093 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 9 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Halogen Only |
| The Structures Collection proves that one style can take on numerous forms. Structures lighting employs universal shape to create modern, aesthetically pleasing lighting capable of unmatched versatility, forming a unique and eclectic style all its own. The Structures motif, along with our Olde Bronze finish and light umber glass, brings an antique touch to the collection. The Structures Collection offers this unique, 1-light mini-pendant for spaces that require lighting in a fresh package. This fixture is 9" in diameter by 8 ®" high, uses 100-watt (max.) bulb, and comes complete with T-3 or T-4 mini-can base, tungsten halogen lamp included. This mini-pendant can also be converted to a ceiling mount fixture. |