or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 2643NI Pendant 1Lt
SKU468560
MFGR #2643NI
$/ea
The Galaxie Collection combines a futuristic look with modern appeal to create a collection that is completely out of this world! These stem-mounted fixtures are highlighted by ?"" thick saucers of clear glass. The Brushed Nickel finished frames of the Galaxie Collection range from simple one light hanging fixtures to an intricate network of saucers of light. With a diameter of 14"", this Galaxie pendant is perfect for any room. It uses one, 60-watt (max.) bulb. If you're looking for a fixture that combines basic form with ultramodern design, the Galaxie Collection is for you.
The Galaxie Collection combines a futuristic look with modern appeal to create a collection that is completely out of this world! These stem-mounted fixtures are highlighted by ?"" thick saucers of clear glass. The Brushed Nickel finished frames of the Galaxie Collection range from simple one light hanging fixtures to an intricate network of saucers of light. With a diameter of 14"", this Galaxie pendant is perfect for any room. It uses one, 60-watt (max.) bulb. If you're looking for a fixture that combines basic form with ultramodern design, the Galaxie Collection is for you.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 2643NI Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Finish Brushed Nickel Fixture Material Steel Gross Weight Per Pack 11.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106010 Height 8.00 in Height [Metric] 20.3200 cm Length 17.00 in Length [Metric] 43.1800 cm Number Of Lamps 1 Socket Type MED Standard ETL_Dry Style Contemporary Sub Brand Galaxie Type Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78392701672 UPC 12 78392701672 Warranty Description https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ Wattage 60 W Width 17.00 in Width [Metric] 43.1800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 V The Galaxie Collection combines a futuristic look with modern appeal to create a collection that is completely out of this world! These stem-mounted fixtures are highlighted by ½in. thick saucers of clear glass. The Brushed Nickel finished frames of the Galaxie Collection range from simple one light hanging fixtures to an intricate network of saucers of light. With a diameter of 14in., this Galaxie pendant is perfect for any room. It uses one, 60-watt (max.) bulb. If you're looking for a fixture that combines basic form with ultramodern design, the Galaxie Collection is for you.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 2643NI |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Material | Steel |
| Gross Weight Per Pack | 11.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106010 |
| Height | 8.00 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length | 17.00 in |
| Length [Metric] | 43.1800 cm |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL_Dry |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Galaxie |
| Type | Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78392701672 |
| UPC 12 | 78392701672 |
| Warranty Description | https://www.kichler.com/customer-care/warranty-information/ |
| Wattage | 60 W |
| Width | 17.00 in |
| Width [Metric] | 43.1800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 V |
| The Galaxie Collection combines a futuristic look with modern appeal to create a collection that is completely out of this world! These stem-mounted fixtures are highlighted by ½in. thick saucers of clear glass. The Brushed Nickel finished frames of the Galaxie Collection range from simple one light hanging fixtures to an intricate network of saucers of light. With a diameter of 14in., this Galaxie pendant is perfect for any room. It uses one, 60-watt (max.) bulb. If you're looking for a fixture that combines basic form with ultramodern design, the Galaxie Collection is for you. |