or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 8881NI Flush Mount 1Lt
SKU255816
MFGR #8881NI
Your Cost: $60.49/ea
List: SATIN ETCHED CASED OPAL GLASS; BRUSHED NICKEL; 100 W; 1 LAMP(S); LAMP NOT INCLUDED; WIDTH 14 INCH; HEIGHT 4 INCH; KICHLER[R] BRAND
SATIN ETCHED CASED OPAL GLASS; BRUSHED NICKEL; 100 W; 1 LAMP(S); LAMP NOT INCLUDED; WIDTH 14 INCH; HEIGHT 4 INCH; KICHLER[R] BRAND
ARRA Compliant N Brand Kichler® Buy American Compliant N Catalog Number 8881NI Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Brushed Nickel Gross Weight Per Pack 5.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405108010 Height 4.75 in Lamp Included No Lamp Type Incandescent Manufacturer Kichler Lighting LLC Material Steel Number Of Lamps 1 Socket Type MED Standard ETL_Damp Stock Status NONSTOCK Style Contemporary Sub Brand Ceiling Space Type Flush Mount Light UNSPSC 39111521 UPC 11 78392702948 UPC 12 78392702948 Voltage Rating 120 V Wattage 100 W Width 14 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Kichler® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8881NI |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Brushed Nickel |
| Gross Weight Per Pack | 5.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405108010 |
| Height | 4.75 in |
| Lamp Included | No |
| Lamp Type | Incandescent |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Material | Steel |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL_Damp |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | Contemporary |
| Sub Brand | Ceiling Space |
| Type | Flush Mount Light |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78392702948 |
| UPC 12 | 78392702948 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 100 W |
| Width | 14 in |