or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler®
Kichler 8655NI Flush Mount 3Lt
Kichler®
Kichler 8655NI Flush Mount 3Lt
SKU384576
MFGR #8655NI
Your Cost: $43.26/ea
List: SATIN ETCHED GLASS; BRUSHED NICKEL; 60 W; A19 INCANDESCENT LAMP; 3 LAMP(S); MEDIUM BASE; LAMP NOT INCLUDED; WIDTH 15 INCH; HEIGHT 6.5 INCH; KICHLER[R] BRAND; APPROVAL UL, CSA
SATIN ETCHED GLASS; BRUSHED NICKEL; 60 W; A19 INCANDESCENT LAMP; 3 LAMP(S); MEDIUM BASE; LAMP NOT INCLUDED; WIDTH 15 INCH; HEIGHT 6.5 INCH; KICHLER[R] BRAND; APPROVAL UL, CSA
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 8655NI Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Brushed Nickel Gross Weight Per Pack 6.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405108010 Height 6.25 in Socket Type MED Standard ETL Dry Style Utilitarian Sub Brand No Family Type Flush Mount Light UNSPSC 39111521 UPC 11 78392713287 UPC 12 78392713287 Wattage 60 W Width 15.25 in Stock Status NONSTOCK Brand Kichler® Manufacturer Kichler Lighting LLC Voltage Rating 120 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 8655NI |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Brushed Nickel |
| Gross Weight Per Pack | 6.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405108010 |
| Height | 6.25 in |
| Socket Type | MED |
| Standard | ETL Dry |
| Style | Utilitarian |
| Sub Brand | No Family |
| Type | Flush Mount Light |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78392713287 |
| UPC 12 | 78392713287 |
| Wattage | 60 W |
| Width | 15.25 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Kichler® |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Voltage Rating | 120 V |