or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Kichler 206NI Flush Mount 1Lt
SKU429704
MFGR #206NI
Your Cost: $18.91/ea
List: KICH 206NI 1LT 60W MED FLMT FIX
KICH 206NI 1LT 60W MED FLMT FIX
ARRA Compliant N Brand Kichler® Buy American Compliant N Catalog Number 206NI Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Brushed Nickel Gross Weight Per Pack 0.0002 lb Gross Weight per Pack Metric 0.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405108010 Height 5 in Lamp Included No Lamp Type Incandescent Manufacturer Kichler Lighting LLC Material Steel Number Of Lamps 1 Socket Type MED Standard CSA UL Listed Dry Stock Status NONSTOCK Style Utilitarian Sub Brand Ceiling Space Type Flush Mount Light UNSPSC 39111521 UPC 11 78392726329 UPC 12 78392726329 Voltage Rating 120 V Wattage 60 W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Brand | Kichler® |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 206NI |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Brushed Nickel |
| Gross Weight Per Pack | 0.0002 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405108010 |
| Height | 5 in |
| Lamp Included | No |
| Lamp Type | Incandescent |
| Manufacturer | Kichler Lighting LLC |
| Material | Steel |
| Number Of Lamps | 1 |
| Socket Type | MED |
| Standard | CSA UL Listed Dry |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | Utilitarian |
| Sub Brand | Ceiling Space |
| Type | Flush Mount Light |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78392726329 |
| UPC 12 | 78392726329 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 60 W |