or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
KEO 10442 Double End Plain Standard Combined Drill and Countersink, #4, 60 deg Included Angle, 118 deg Point Angle
Custom_Product_Images_Illustration
KEO 10442 Double End Plain Standard Combined Drill and Countersink, #4, 60 deg Included Angle, 118 deg Point Angle
SKU450001
MFGR #103-010442
Your Cost: $17.77/ea
List: KEO Combined Drill and Countersink, Double End Plain Standard, #4, 1/8 in Point Dia, 5/16 in Body Dia, 2-1/8 in Overall Length, 2 Flutes, Spiral Flute, 5/16 in Shank, Round Shank, 118 deg Point, 60 deg Included Angle, Right Hand Cutting, Cobalt Cutting Edge, Cobalt, Uncoated, Applicable Materials: Steel and Other Ferrous Materials
KEO Combined Drill and Countersink, Double End Plain Standard, #4, 1/8 in Point Dia, 5/16 in Body Dia, 2-1/8 in Overall Length, 2 Flutes, Spiral Flute, 5/16 in Shank, Round Shank, 118 deg Point, 60 deg Included Angle, Right Hand Cutting, Cobalt Cutting Edge, Cobalt, Uncoated, Applicable Materials: Steel and Other Ferrous Materials
Applicable Materials Steel and Other Ferrous Materials Brand KEO Catalog Number 103-010442 Connection Type Shank Country of Origin US Cutting Direction Right Hand Cutting Edge Material Cobalt Finish Bright Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 1 lb Included Angle 60 ° Line Drawing Dimensions A=118.0° A1=60.0° DC=0.1250" DCONms=0.3125" L=2.1250" LF=0.3184" LU=0.3184" Manufacturer ARCH Cutting Tools Material HSS-Cobalt Number of Cutting Edges 2 Number of Flutes 2 Point Diameter #4 Shank Size 5/16 in Shank Type Round Standards ISO 9002|9001:2008 Stock Status NONSTOCK Type Aircraft Double End Plain Standard UPC 11 67014510442 UPC 12 67014510442
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Applicable Materials | Steel and Other Ferrous Materials |
| Brand | KEO |
| Catalog Number | 103-010442 |
| Connection Type | Shank |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Cobalt |
| Finish | Bright |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Included Angle | 60 ° |
| Line Drawing Dimensions | A=118.0° A1=60.0° DC=0.1250" DCONms=0.3125" L=2.1250" LF=0.3184" LU=0.3184" |
| Manufacturer | ARCH Cutting Tools |
| Material | HSS-Cobalt |
| Number of Cutting Edges | 2 |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Diameter | #4 |
| Shank Size | 5/16 in |
| Shank Type | Round |
| Standards | ISO 9002|9001:2008 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Aircraft Double End Plain Standard |
| UPC 11 | 67014510442 |
| UPC 12 | 67014510442 |