or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno®
Juno® UK3STL-3K-WH Solo-Task 3-Fixture Kit, LED Lamp, 12.4 W Fixture, 120 VAC, White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Juno®
Juno® UK3STL-3K-WH Solo-Task 3-Fixture Kit, LED Lamp, 12.4 W Fixture, 120 VAC, White Housing
SKU713209
MFGR #UK3STL 30K 80CRI WH
Your Cost: $376.56/ea
List: Juno® Solo-Task surface mount LED fixture kits include (3) surface mount luminaires, (1) plug-in driver/transformer with field installed switch, 10 ft of wire, and (5) adhesive-backed wire clips.
Juno® Solo-Task surface mount LED fixture kits include (3) surface mount luminaires, (1) plug-in driver/transformer with field installed switch, 10 ft of wire, and (5) adhesive-backed wire clips.
Application Damp Location Catalog Number UK3STL 30K 80CRI WH Color White Type Round Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type LED Voltage Rating 12 VAC Alternate Catalog Number 245G9V ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Ballast Type LED Driver Buy American Compliant C Color Rendering Index [CRI] 80 Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator N Finish White Gross Weight Per Pack 1.4700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.67 Gross Weight UOM Metric kg Housing Finish White Housing Material Die Cast Aluminum Lens Type High Transmission Diffuser Mounting Type Surface Number Of Lamps 1 Series UK3STL Standards ARRA, Buy American Act, cUL Listed Sub Brand Juno UNSPSC 39111528 UPC 11 66120931464 UPC 12 661209314642 Damp Location 3000K white phosphor array provides outstanding performance, color quality/consistency and reliability Daisy-chain capable utilizing screw-type terminal blocks Accepts 14 to 18 AWG wire Rated at 50000 hr at 70% lumen maintenance High transmission diffusing lens produces smooth, uniform aperture luminance Onboard luminaire LED driver operates at less than 5 W input at 12 VAC Requires Class 2, 120 V to 12 VAC electronic or magnetic driver/transformer for operation Juno's TL602E and TL548U electronic drivers/transformers, and TL576 magnetic driver/transformer are designed specifically for use with these luminaires May be dimmed with dimmers tested and qualified by Juno for use with TL602E and TL576 Color temperature remains constant over dimming range 70.3 lumens per watt efficiency
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Damp Location |
| Catalog Number | UK3STL 30K 80CRI WH |
| Color | White |
| Type | Round |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 12 VAC |
| Alternate Catalog Number | 245G9V |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Ballast Type | LED Driver |
| Buy American Compliant | C |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 1.4700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Finish | White |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lens Type | High Transmission Diffuser |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Lamps | 1 |
| Series | UK3STL |
| Standards | ARRA, Buy American Act, cUL Listed |
| Sub Brand | Juno |
| UNSPSC | 39111528 |
| UPC 11 | 66120931464 |
| UPC 12 | 661209314642 |
| Damp Location |
| 3000K white phosphor array provides outstanding performance, color quality/consistency and reliability |
| Daisy-chain capable utilizing screw-type terminal blocks |
| Accepts 14 to 18 AWG wire |
| Rated at 50000 hr at 70% lumen maintenance |
| High transmission diffusing lens produces smooth, uniform aperture luminance |
| Onboard luminaire LED driver operates at less than 5 W input at 12 VAC |
| Requires Class 2, 120 V to 12 VAC electronic or magnetic driver/transformer for operation |
| Juno's TL602E and TL548U electronic drivers/transformers, and TL576 magnetic driver/transformer are designed specifically for use with these luminaires |
| May be dimmed with dimmers tested and qualified by Juno for use with TL602E and TL576 |
| Color temperature remains constant over dimming range |
| 70.3 lumens per watt efficiency |