or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno®
Juno® UFL46-WH UFL Under Cabinet Light, 1 T5 Linear Fluorescent Lamp, 120 VAC, Appliance White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Juno®
Juno® UFL46-WH UFL Under Cabinet Light, 1 T5 Linear Fluorescent Lamp, 120 VAC, Appliance White Housing
SKU198342
MFGR #UFL46 WH
Your Cost: $129.43/ea
List: Juno® economy fluorescent under cabinet fixtures offer energy efficient illumination in a shallow, easily concealed profile. These energy Star Qualified, T5 fluorescent luminaries are ideal for under cabinet, under shelf and task lighting where energy efficiency, long lamp life and cool operation are desired.
Juno® economy fluorescent under cabinet fixtures offer energy efficient illumination in a shallow, easily concealed profile. These energy Star Qualified, T5 fluorescent luminaries are ideal for under cabinet, under shelf and task lighting where energy efficiency, long lamp life and cool operation are desired.
Application Damp Location Catalog Number UFL46 WH Color White Type Low Voltage Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type T5 Linear fluorescent Voltage Rating 120 VAC Alternate Catalog Number 245G9L Amperage Rating 0.45 A ARRA Compliant C Average Life 10000 hr Ballast Type Electronic Buy American Compliant C Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Appliance White Gross Weight Per Pack 4.5300 lb Gross Weight per Pack Metric 2.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.20 in Height [Metric] 23.3680 cm Housing Finish Appliance White Housing Material Steel Lamp Base Type Bi-Pin Lamp Wattage 28 W Lens Type Acrylic Glass Number Of Lamps 1 Series UFL Shade Type Clear Prismatic Standards UL, cUL Listed Sub Brand Juno UNSPSC 39111528 UPC 11 66120907213 UPC 12 661209072139 Damp Location High efficiency, high color rendering, T5 tri-phosphor fluorescent lamps Formed steel fixture body for maximum strength, painted appliance white or silver Extruded non-yellowing clear UV/impact resistant acrylic lens Convenient on/off switch UFL fixtures may be direct wired with non-metallic cable or flexible metal conduit using the 3/8 in die cast fitting supplied with the fixture Connect at knockouts located at rear and ends of fixture To install a portable fixture, use the optional 3 wire grounded cord and plug Bright, uniform illumination without shadows Premium UV stabilized, acrylic wrap around diffuser stays pliable and will not discolor Innovative 120 VAC electronic ballast provides instant lamp starting and quiet, flicker free operation Multiple electrical knockouts in back and sides for simple direct wire installation Instant start 50 in W beam
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Damp Location |
| Catalog Number | UFL46 WH |
| Color | White |
| Type | Low Voltage |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | T5 Linear fluorescent |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Alternate Catalog Number | 245G9L |
| Amperage Rating | 0.45 A |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 10000 hr |
| Ballast Type | Electronic |
| Buy American Compliant | C |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Appliance White |
| Gross Weight Per Pack | 4.5300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.20 in |
| Height [Metric] | 23.3680 cm |
| Housing Finish | Appliance White |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Base Type | Bi-Pin |
| Lamp Wattage | 28 W |
| Lens Type | Acrylic Glass |
| Number Of Lamps | 1 |
| Series | UFL |
| Shade Type | Clear Prismatic |
| Standards | UL, cUL Listed |
| Sub Brand | Juno |
| UNSPSC | 39111528 |
| UPC 11 | 66120907213 |
| UPC 12 | 661209072139 |
| Damp Location |
| High efficiency, high color rendering, T5 tri-phosphor fluorescent lamps |
| Formed steel fixture body for maximum strength, painted appliance white or silver |
| Extruded non-yellowing clear UV/impact resistant acrylic lens |
| Convenient on/off switch |
| UFL fixtures may be direct wired with non-metallic cable or flexible metal conduit using the 3/8 in die cast fitting supplied with the fixture |
| Connect at knockouts located at rear and ends of fixture |
| To install a portable fixture, use the optional 3 wire grounded cord and plug |
| Bright, uniform illumination without shadows |
| Premium UV stabilized, acrylic wrap around diffuser stays pliable and will not discolor |
| Innovative 120 VAC electronic ballast provides instant lamp starting and quiet, flicker free operation |
| Multiple electrical knockouts in back and sides for simple direct wire installation |
| Instant start |
| 50 in W beam |