or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno®
Juno® UFL46-SL UFL Economy Direct Wire Under Cabinet Light, 1 T5 Tri-Phosphor Fluorescent Lamp, 30.3 W Fixture, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Juno®
Juno® UFL46-SL UFL Economy Direct Wire Under Cabinet Light, 1 T5 Tri-Phosphor Fluorescent Lamp, 30.3 W Fixture, 120 VAC
SKU585432
MFGR #UFL46 SL
Your Cost: $174.39/ea
List: Juno® economy fluorescent undercabinet fixtures offer energy-efficient illumination in a shallow, easily concealed profile. These ENERGY STAR Qualified, T5 fluorescent luminaires are ideal for undercabinet, under-shelf, and task lighting where energy efficiency, long lamp life, and cool operation are desired.
Juno® economy fluorescent undercabinet fixtures offer energy-efficient illumination in a shallow, easily concealed profile. These ENERGY STAR Qualified, T5 fluorescent luminaires are ideal for undercabinet, under-shelf, and task lighting where energy efficiency, long lamp life, and cool operation are desired.
Application Damp Location Catalog Number UFL46 SL Color Silver Type Economy Direct Wire Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Lamp Type T5 Tri-Phosphor Fluorescent Voltage Rating 120 VAC Alternate Catalog Number 245G9K Amperage Rating 0.45 A ARRA Compliant C Average Life 10000 hr Ballast Type Instant Start/Electronic Buy American Compliant C Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator N Finish Brushed Gross Weight Per Pack 4.5300 lb Gross Weight per Pack Metric 2.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.20 in Height [Metric] 23.3680 cm Housing Finish Brushed Silver Housing Material Steel Lamp Wattage 28 W Lens Type Acrylic Number Of Lamps 1 Series UFL Standards UL Listed Sub Brand Juno UNSPSC 39111528 UPC 11 66120907214 UPC 12 661209072146 Damp Location Latest generation of high-efficiency State of the art 120 V electronic ballast instantly starts lamp and operates without flicker or hum Formed steel fixture body for maximum strength, painted appliance white or silver Extruded non-yellowing clear UV/impact resistant acrylic lens Convenient on/off switch 0.46 power factor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Damp Location |
| Catalog Number | UFL46 SL |
| Color | Silver |
| Type | Economy Direct Wire |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Lamp Type | T5 Tri-Phosphor Fluorescent |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Alternate Catalog Number | 245G9K |
| Amperage Rating | 0.45 A |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 10000 hr |
| Ballast Type | Instant Start/Electronic |
| Buy American Compliant | C |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | Brushed |
| Gross Weight Per Pack | 4.5300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.20 in |
| Height [Metric] | 23.3680 cm |
| Housing Finish | Brushed Silver |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Wattage | 28 W |
| Lens Type | Acrylic |
| Number Of Lamps | 1 |
| Series | UFL |
| Standards | UL Listed |
| Sub Brand | Juno |
| UNSPSC | 39111528 |
| UPC 11 | 66120907214 |
| UPC 12 | 661209072146 |
| Damp Location |
| Latest generation of high-efficiency |
| State of the art 120 V electronic ballast instantly starts lamp and operates without flicker or hum |
| Formed steel fixture body for maximum strength, painted appliance white or silver |
| Extruded non-yellowing clear UV/impact resistant acrylic lens |
| Convenient on/off switch |
| 0.46 power factor |