or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Juno®
Juno® Flex 12™ TF912SL Pendant Stem, 12 in, For Use With Flex 12 Canopies/Surface Transformer, Silver
Custom_Product_Images_Illustration
Juno®
Juno® Flex 12™ TF912SL Pendant Stem, 12 in, For Use With Flex 12 Canopies/Surface Transformer, Silver
SKU76812
MFGR #TFPS 12IN SL
Your Cost: $17.00/ea
List: The pendant stem can be used with Flex 12 canopies or surface transformers to displace trac from the ceiling at a fixed distance. The stem features a threaded top and bottom that can be threaded into a Canopy, Feed Cylinder, or Support Cylinder. Inside diameter accommodates two 10-gauge solid copper wires.
The pendant stem can be used with Flex 12 canopies or surface transformers to displace trac from the ceiling at a fixed distance. The stem features a threaded top and bottom that can be threaded into a Canopy, Feed Cylinder, or Support Cylinder. Inside diameter accommodates two 10-gauge solid copper wires.
Application Trac Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number TFPS 12IN SL Country of Origin UKN Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.80 in Height [Metric] 7.1120 cm Standards UL Listed, CSA Certified Sub Brand Juno UNSPSC 39111508 UPC 11 66120902216 UPC 12 661209022165 Width 9.30 in Width [Metric] 23.6220 cm Stock Status NONSTOCK Brand Juno® Manufacturer Acuity Brands Color Silver Size 12 in Suitable For Use With Flex 12 Canopies/Surface Transformer Type Accessories Alternate Catalog Number 245EJK Fixture Finish Silver Trac Lighting Compatible with Flex 12 Flexible Trac low voltage system
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Trac Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TFPS 12IN SL |
| Country of Origin | UKN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.80 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Standards | UL Listed, CSA Certified |
| Sub Brand | Juno |
| UNSPSC | 39111508 |
| UPC 11 | 66120902216 |
| UPC 12 | 661209022165 |
| Width | 9.30 in |
| Width [Metric] | 23.6220 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Juno® |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Color | Silver |
| Size | 12 in |
| Suitable For Use With | Flex 12 Canopies/Surface Transformer |
| Type | Accessories |
| Alternate Catalog Number | 245EJK |
| Fixture Finish | Silver |
| Trac Lighting |
| Compatible with Flex 12 Flexible Trac low voltage system |