or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Intermatic® AG3000 Surge Protective Device, 120/240 V AC, 50/60 Hz, 3 Poles, 20 kA SCCR, 1 Phase
Custom_Product_Images_Illustration
Intermatic® AG3000 Surge Protective Device, 120/240 V AC, 50/60 Hz, 3 Poles, 20 kA SCCR, 1 Phase
SKU1358675
MFGR #AG3000
$/ea
Intermatic® Surge Protective Device, Series: AG Series, 120/240 V AC Electrical Rating, 50/60 Hz Frequency, 3 Pole, 20 kA Short Circuit, 10 kA Nominal Discharge, Modes of Protection: L-N/L-L, Green LED Indicator, 1 ph, Environmental Conditions: -13 to 140 deg F Operating Temperature, NEMA 1/2/4X Enclosure, Surface Mounting, Lead Terminal, Polycarbonate, 1/2 in H Dimensions
Intermatic® Surge Protective Device, Series: AG Series, 120/240 V AC Electrical Rating, 50/60 Hz Frequency, 3 Pole, 20 kA Short Circuit, 10 kA Nominal Discharge, Modes of Protection: L-N/L-L, Green LED Indicator, 1 ph, Environmental Conditions: -13 to 140 deg F Operating Temperature, NEMA 1/2/4X Enclosure, Surface Mounting, Lead Terminal, Polycarbonate, 1/2 in H Dimensions
Application HVAC Equipment (AC/Furnaces) ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AG3000 Connection Lead Country of Origin MX Currency USD Dimensions 1/2 in H Enclosure Type NEMA 1/2/4X Environmental Conditions -13 to 140 deg F Operating Temperature EU RoHS Indicator X Gross Weight Per Pack 0.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 4.50 in Height [Metric] 11.4300 cm Indicator Type Green LED Length 4.30 in Length [Metric] 10.9220 cm Material Polycarbonate Modes of Protection L-N/L-L Mounting Type Surface Nominal Discharge Current 10 Number Of Poles 3 Series AG Series Standard CSA - UL 1449 3rd Edtion Terminal Type Lead Type Type 1/Type 2 Surge Protective Device UNSPSC 39121634 UPC 11 07827513067 UPC 12 078275130678 Voltage Rating 120/240 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Intermatic® Manufacturer Intermatic Incorporated Electrical Ratings 120/240 Frequency Rating 50/60 Phase 1 Short Circuit Current Rating 20 HVAC Equipment (AC/Furnaces) Features: LED Indicator provides Status;UV Resistant Type 4X watertight and UV resistant plastic enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | HVAC Equipment (AC/Furnaces) |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AG3000 |
| Connection | Lead |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1/2 in H |
| Enclosure Type | NEMA 1/2/4X |
| Environmental Conditions | -13 to 140 deg F Operating Temperature |
| EU RoHS Indicator | X |
| Gross Weight Per Pack | 0.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 4.50 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Indicator Type | Green LED |
| Length | 4.30 in |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Modes of Protection | L-N/L-L |
| Mounting Type | Surface |
| Nominal Discharge Current | 10 |
| Number Of Poles | 3 |
| Series | AG Series |
| Standard | CSA - UL 1449 3rd Edtion |
| Terminal Type | Lead |
| Type | Type 1/Type 2 Surge Protective Device |
| UNSPSC | 39121634 |
| UPC 11 | 07827513067 |
| UPC 12 | 078275130678 |
| Voltage Rating | 120/240 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Intermatic® |
| Manufacturer | Intermatic Incorporated |
| Electrical Ratings | 120/240 |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Phase | 1 |
| Short Circuit Current Rating | 20 |
| HVAC Equipment (AC/Furnaces) |
| Features: LED Indicator provides Status;UV Resistant |
| Type 4X watertight and UV resistant plastic enclosure |