or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
ILSCO® CP-500 CP Series Compact Post Connector, 4/0 AWG to 500 kcmil Copper Conductor, 1/2 in Stud, 1 Bolt Holes, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
ILSCO® CP-500 CP Series Compact Post Connector, 4/0 AWG to 500 kcmil Copper Conductor, 1/2 in Stud, 1 Bolt Holes, Copper
SKU93376
MFGR #CP-500
Your Cost: $121.42/ea
ILSCO® Post Connector, Compact, Series: CP Series, Copper Conductor, 4/0 AWG to 500 kcmil Conductor, 1/2 in Stud, 1 Bolt Hole, 1.781 in L x 0.281 in THK Tongue, Straight Tongue, 2000 VAC, 3/8 in Hex, 90 deg C, Copper, 3 in L x 1.4 in W x 1.46 in H
ILSCO® Post Connector, Compact, Series: CP Series, Copper Conductor, 4/0 AWG to 500 kcmil Conductor, 1/2 in Stud, 1 Bolt Hole, 1.781 in L x 0.281 in THK Tongue, Straight Tongue, 2000 VAC, 3/8 in Hex, 90 deg C, Copper, 3 in L x 1.4 in W x 1.46 in H
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CP-500 Country of Origin US Currency USD Dimensions 2.9688 in L x 1.375 in W x 1.4375 in H EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.8400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.84 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 1.47 in Height [Metric] 3.7313 cm Length 3.00 in Length [Metric] 7.6200 cm Specifications 3/8 in Hex Standards ARRA CompliantBuy American Act/RoHS CompliantCSA File No. LR-29601UL 486A-B/UL File No. E6207/UL 453GPROP65: This product is in compliance with Prop65; it is not known to contain any chemicals associated with this regulation Temperature Rating 90 °C Tongue Size 1.781 in L x 0.281 in THK Tongue Type Straight Type Type CP Compact UNSPSC 39121408 UPC 11 78366903017 UPC 12 78366903017 Voltage Rating 2000 VAC Width 1.41 in Width [Metric] 3.5712 cm Stock Status NONSTOCK Brand ILSCO® Manufacturer ILSCO Conductor Size 4/0 AWG to 500 kcmil Conductor Type Copper Material Copper Number of Bolt Holes 1 Stud Size 1/2 in For copper conductors only;Compact design saves space and reduces installation time;Suitable for use in circuits rated 35KV or less;Re-usable for efficient use and flexibility in the field Re-usable Range taking for reduced inventories and flexibility and permits inventories to be kept to a minimum Manufactured from high conductivity copper alloy provides long lasting reliable contact Provides efficient use and flexibility in the field Ensures reliability for copper conductor Compact design saves space and reduces installation time Suitable for use in circuits rated 35 kV or less, proper high voltage spacing and insulation techniques must be used Application versatility 1-stud For copper conductor only
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CP-500 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.9688 in L x 1.375 in W x 1.4375 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.8400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.84 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 1.47 in |
| Height [Metric] | 3.7313 cm |
| Length | 3.00 in |
| Length [Metric] | 7.6200 cm |
| Specifications | 3/8 in Hex |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act/RoHS CompliantCSA File No. LR-29601UL 486A-B/UL File No. E6207/UL 453GPROP65: This product is in compliance with Prop65; it is not known to contain any chemicals associated with this regulation |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Tongue Size | 1.781 in L x 0.281 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type CP Compact |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78366903017 |
| UPC 12 | 78366903017 |
| Voltage Rating | 2000 VAC |
| Width | 1.41 in |
| Width [Metric] | 3.5712 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | ILSCO® |
| Manufacturer | ILSCO |
| Conductor Size | 4/0 AWG to 500 kcmil |
| Conductor Type | Copper |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Stud Size | 1/2 in |
| For copper conductors only;Compact design saves space and reduces installation time;Suitable for use in circuits rated 35KV or less;Re-usable for efficient use and flexibility in the field |
| Re-usable |
| Range taking for reduced inventories and flexibility and permits inventories to be kept to a minimum |
| Manufactured from high conductivity copper alloy provides long lasting reliable contact |
| Provides efficient use and flexibility in the field |
| Ensures reliability for copper conductor |
| Compact design saves space and reduces installation time |
| Suitable for use in circuits rated 35 kV or less, proper high voltage spacing and insulation techniques must be used |
| Application versatility |
| 1-stud |
| For copper conductor only |