or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
ILSCO® CP-4 CP Series Compact Post Connector, 14 to 4 AWG Copper Conductor, 1/4 in Stud, 1 Bolt Holes, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
ILSCO® CP-4 CP Series Compact Post Connector, 14 to 4 AWG Copper Conductor, 1/4 in Stud, 1 Bolt Holes, Copper
SKU300706
MFGR #CP-4
Your Cost: $8.86/ea
ILSCO® Post Connector, Compact, Series: CP Series, Copper Conductor, 14 to 4 AWG Conductor, 1/4 in Stud, 1 Bolt Hole, 0.695 in L x 0.098 in THK Tongue, Straight Tongue, 2000 VAC, Slotted Hex, 90 deg C, Copper, 1.092 in L x 0.54 in W x 0.59 in H
ILSCO® Post Connector, Compact, Series: CP Series, Copper Conductor, 14 to 4 AWG Conductor, 1/4 in Stud, 1 Bolt Hole, 0.695 in L x 0.098 in THK Tongue, Straight Tongue, 2000 VAC, Slotted Hex, 90 deg C, Copper, 1.092 in L x 0.54 in W x 0.59 in H
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CP-4 Country of Origin IN Currency USD Dimensions 1.0938 in L x 0.5313 in W x 0.5469 in H EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 0.54 in Height [Metric] 1.3716 cm Length 1.12 in Length [Metric] 2.8499 cm Specifications Slotted Hex Standards ARRA CompliantBuy American Act/RoHS CompliantCSA File No. LR-29601UL 486A-B/UL 453G/UL File No. E6207PROP65: This product is in compliance with Prop65; it is not known to contain any chemicals associated with this regulation Temperature Rating 90 °C Tongue Size 0.695 in L x 0.098 in THK Tongue Type Straight Type Type CP Compact UNSPSC 39121408 UPC 11 78366903005 UPC 12 78366903005 Voltage Rating 2000 VAC Width 0.56 in Width [Metric] 1.4097 cm Stock Status NONSTOCK Brand ILSCO® Manufacturer ILSCO Conductor Size 14 to 4 AWG Conductor Type Copper Material Copper Number of Bolt Holes 1 Stud Size 1/4 in For copper conductors only;Compact design saves space and reduces installation time;Suitable for use in circuits rated 35KV or less;Re-usable for efficient use and flexibility in the field Re-usable Range taking for reduced inventories and flexibility and permits inventories to be kept to a minimum Manufactured from high conductivity copper alloy provides long lasting reliable contact Provides efficient use and flexibility in the field Ensures reliability for copper conductor Compact design saves space and reduces installation time Suitable for use in circuits rated 35 kV or less, proper high voltage spacing and insulation techniques must be used Application versatility 1-stud For copper conductor only
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CP-4 |
| Country of Origin | IN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 1.0938 in L x 0.5313 in W x 0.5469 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 0.54 in |
| Height [Metric] | 1.3716 cm |
| Length | 1.12 in |
| Length [Metric] | 2.8499 cm |
| Specifications | Slotted Hex |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act/RoHS CompliantCSA File No. LR-29601UL 486A-B/UL 453G/UL File No. E6207PROP65: This product is in compliance with Prop65; it is not known to contain any chemicals associated with this regulation |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Tongue Size | 0.695 in L x 0.098 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Type CP Compact |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78366903005 |
| UPC 12 | 78366903005 |
| Voltage Rating | 2000 VAC |
| Width | 0.56 in |
| Width [Metric] | 1.4097 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | ILSCO® |
| Manufacturer | ILSCO |
| Conductor Size | 14 to 4 AWG |
| Conductor Type | Copper |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Stud Size | 1/4 in |
| For copper conductors only;Compact design saves space and reduces installation time;Suitable for use in circuits rated 35KV or less;Re-usable for efficient use and flexibility in the field |
| Re-usable |
| Range taking for reduced inventories and flexibility and permits inventories to be kept to a minimum |
| Manufactured from high conductivity copper alloy provides long lasting reliable contact |
| Provides efficient use and flexibility in the field |
| Ensures reliability for copper conductor |
| Compact design saves space and reduces installation time |
| Suitable for use in circuits rated 35 kV or less, proper high voltage spacing and insulation techniques must be used |
| Application versatility |
| 1-stud |
| For copper conductor only |