or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
ILSCO® AU-350 AU Series Dual Rated Mechanical Terminal Lug, 6 AWG to 350 kcmil Aluminum/Copper Conductor, 1/2 in Stud, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
ILSCO® AU-350 AU Series Dual Rated Mechanical Terminal Lug, 6 AWG to 350 kcmil Aluminum/Copper Conductor, 1/2 in Stud, Aluminum
SKU93362
MFGR #AU-350
Your Cost: $49.13/ea
ILSCO® Mechanical Terminal Lug, Dual Rated, Series: AU Series, Aluminum/Copper Conductor, 6 AWG to 350 kcmil Conductor, 1/2 in Stud, 2 Bolt Holes, 1.675 in L x 1.75 in W x 0.25 in THK Tongue, Straight Tongue, 2000 VAC, 5/16 in Hex, 90 deg C, Aluminum, Electro-Plated Tin, 2.875 in L x 1.8906 in W x 1.25 in H
ILSCO® Mechanical Terminal Lug, Dual Rated, Series: AU Series, Aluminum/Copper Conductor, 6 AWG to 350 kcmil Conductor, 1/2 in Stud, 2 Bolt Holes, 1.675 in L x 1.75 in W x 0.25 in THK Tongue, Straight Tongue, 2000 VAC, 5/16 in Hex, 90 deg C, Aluminum, Electro-Plated Tin, 2.875 in L x 1.8906 in W x 1.25 in H
ARRA Compliant C Brand ILSCO® Buy American Compliant C Catalog Number AU-350 Conductor Size 6 AWG to 350 kcmil Conductor Type Aluminum/Copper Country of Origin MX Currency USD Dimensions 2.875 in L x 1.8906 in W x 1.25 in H EU RoHS Indicator C Finish Electro-Plated Tin Gross Weight Per Pack 0.3040 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536904000 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 2.88 in Length [Metric] 7.3025 cm Manufacturer ILSCO Material 6061-T6 Aluminum Alloy Number of Bolt Holes 2 Series AU Series Specifications 5/16 in Hex Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA File No. LR-29601UL 453GUL 486A-B File No. E6207ECCN EAR99PROP65: This product is in compliance with PROP65, it is not known to contain any chemicals associated with this regulation Stock Status NONSTOCK Stud Size 1/2 in Temperature Rating 90 °C Tongue Size 1-5/8 in L x 1-3/4 in W x 1/4 in THK Tongue Type Straight Type 2-Conductor Dual Rated UNSPSC 39121408 UPC 11 78366900381 UPC 12 78366900381 Voltage Rating 2000 VAC Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm Rated for copper or aluminum conductors;Suitable for use in circuits rated 35KV or less;Chamfered entry for ease of conductor insertion Manufactured from high strength 6061-T6 aluminum alloy Chamfered wire entry provides ease of installation Suitable for use with either copper or aluminum conductors Mounting hole spacing from side to side, hole to hole is 7/8 in Electro-tin plated provides low contact resistance Ensures reliability for copper or aluminum conductors Suitable for use in circuits rated 35 kV or less, proper high voltage spacing and insulation techniques must be used Application versatility 1-stud 9/16 in mounting hole
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | ILSCO® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | AU-350 |
| Conductor Size | 6 AWG to 350 kcmil |
| Conductor Type | Aluminum/Copper |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2.875 in L x 1.8906 in W x 1.25 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Electro-Plated Tin |
| Gross Weight Per Pack | 0.3040 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536904000 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 2.88 in |
| Length [Metric] | 7.3025 cm |
| Manufacturer | ILSCO |
| Material | 6061-T6 Aluminum Alloy |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Series | AU Series |
| Specifications | 5/16 in Hex |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantCSA File No. LR-29601UL 453GUL 486A-B File No. E6207ECCN EAR99PROP65: This product is in compliance with PROP65, it is not known to contain any chemicals associated with this regulation |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Stud Size | 1/2 in |
| Temperature Rating | 90 °C |
| Tongue Size | 1-5/8 in L x 1-3/4 in W x 1/4 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | 2-Conductor Dual Rated |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78366900381 |
| UPC 12 | 78366900381 |
| Voltage Rating | 2000 VAC |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Rated for copper or aluminum conductors;Suitable for use in circuits rated 35KV or less;Chamfered entry for ease of conductor insertion |
| Manufactured from high strength 6061-T6 aluminum alloy |
| Chamfered wire entry provides ease of installation |
| Suitable for use with either copper or aluminum conductors |
| Mounting hole spacing from side to side, hole to hole is 7/8 in |
| Electro-tin plated provides low contact resistance |
| Ensures reliability for copper or aluminum conductors |
| Suitable for use in circuits rated 35 kV or less, proper high voltage spacing and insulation techniques must be used |
| Application versatility |
| 1-stud |
| 9/16 in mounting hole |