IDEC RV8H-L-AD24 RV Series General Purpose Interface Relay, 6 A, SPDT Contact Form, 24 VAC/VDC Coil
IDEC
SKU861114
MFGR #RV8H-L-AD24
IDEC 6mm interface relays provide a compact solution for general-purpose relay requirements. Now available with solid state models, the RV8 series interface relays are ideal for PLC and electronic systems, industrial automation, panel builders, assembly machine applications and other applications that require a high switching capability in a compact space. The RV8 series interface relays can be used as interfaces between the controller and the actuator to switch small and medium size loads.
Catalog Number
RV8H-L-AD24
Dimensions
74.2 mm H x 88 mm W
Gross Weight Per Pack
1 lb
Mounting Type
Socket
Number Of Poles
1
Series
RV
Standards
cULus Listed, CE Marked
Temperature Rating
-40 to 70 deg C
Terminal Type
Screw
Type
General Purpose
Stock Status
NONSTOCK
Brand
IDEC
Manufacturer
IDEC Corporation
Amperage Rating
6 A
Coil Voltage
24 VAC/VDC