or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
IdealĀ® 84-9581 Vinyl Insulated Female Disconnect, 16-14 AWG, .250", Box of 500
Custom_Product_Images_Illustration
IDEALĀ®
IdealĀ® 84-9581 Vinyl Insulated Female Disconnect, 16-14 AWG, .250", Box of 500
SKU880324
MFGR #84-9581
$/ea
The complete line of IDEALĀ® crimp terminals, disconnects and splices offer the right product for any electrical system that might be encountered. From rings and spades to insulated disconnects, there's a product for any wire range. All insulated terminals are color-coded for easy identification and come in durable plastic packaging for easy storage.
The complete line of IDEALĀ® crimp terminals, disconnects and splices offer the right product for any electrical system that might be encountered. From rings and spades to insulated disconnects, there's a product for any wire range. All insulated terminals are color-coded for easy identification and come in durable plastic packaging for easy storage.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 84-9581 Connection Female Country of Origin TWN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 1.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.68 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Insulation 0.185 IN Diameter Length 8.75 in Length [Metric] 22.2250 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard C/US UL Listed, RoHS Standards CULus Listed, RoHS Compliant Type Vinyl Insulated UNSPSC 39121447 UPC 11 78325049309 UPC 12 783250493098 Voltage Rating 300 V Width 4.75 in Width [Metric] 12.0650 cm Wire Size 16 - 14 AWG Stock Status NONSTOCK Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Tab Size: 0.250 IN X 032 IN; Temperature Rating: 75 DEG C Vinyl insulated Tin-plated brass construction for corrosion resistance Brazed or butted seams prevent splitting Beveled barrel openings provide easy wire entry Funnel entry insulators
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 84-9581 |
| Connection | Female |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 1.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Insulation | 0.185 IN Diameter |
| Length | 8.75 in |
| Length [Metric] | 22.2250 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | C/US UL Listed, RoHS |
| Standards | CULus Listed, RoHS Compliant |
| Type | Vinyl Insulated |
| UNSPSC | 39121447 |
| UPC 11 | 78325049309 |
| UPC 12 | 783250493098 |
| Voltage Rating | 300 V |
| Width | 4.75 in |
| Width [Metric] | 12.0650 cm |
| Wire Size | 16 - 14 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Tab Size: 0.250 IN X 032 IN; Temperature Rating: 75 DEG C |
| Vinyl insulated |
| Tin-plated brass construction for corrosion resistance |
| Brazed or butted seams prevent splitting |
| Beveled barrel openings provide easy wire entry |
| Funnel entry insulators |