or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® 83-7071 Insulated Snap Spade Terminal, 16 to 14 AWG, #10 Stud, Brass
Custom_Product_Images_Illustration
IdealĀ® 83-7071 Insulated Snap Spade Terminal, 16 to 14 AWG, #10 Stud, Brass
SKU394525
MFGR #83-7071
Your Cost: $0.501/ea($50.10 / c)
The complete line of IDEAL crimp terminals, disconnects and splices offer the right product for any electrical system that might be encountered. From rings and spades to insulated disconnects, there is a product for any wire range. All insulated terminals are color-coded for easy identification and come in durable plastic packaging for easy storage.
The complete line of IDEAL crimp terminals, disconnects and splices offer the right product for any electrical system that might be encountered. From rings and spades to insulated disconnects, there is a product for any wire range. All insulated terminals are color-coded for easy identification and come in durable plastic packaging for easy storage.
ARRA Compliant N Buy American Compliant N Cable Size 16 - 14 AWG Catalog Number 83-7071 Country of Origin TWN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.75 in Height [Metric] 19.0500 mm Insulation PVC Length 3.75 in Length [Metric] 9.5250 cm Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard UL Listed, RoHS Standards UL, cUL Listed, RoHS Compliant Type Vinyl Snap Spade UNSPSC 39121405 UPC 11 78325049008 UPC 12 783250490080 Width 2.50 in Width [Metric] 6.3500 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Material Tin Plated Brass Stud Size 0.19 in Features: Butted Seam-Construction Prevents Splitting Under Maximumpressure; Internal Barrel Serrations Grip Wires Tightly To Resist Pull-Out And Reduce Electrical Resistance; Tin Plated Brass Construction For Corrosion Resistance; Shouldered Barrel Insulation Quickly Positions Terminal For Proper Crimping; Expanded Insulation Entry Accomodates A Wide Variety Of Insulation Diameters And Provides Additional Insulation Support; Color-Coded Insulation And Wire Range Stamped On Terminal For Easy Identification; See Product Packaging For Recommended Crimp Tools Butted seam-construction prevents splitting under maximum pressure Internal barrel serrations grip wires tightly to resist pull-out and reduce electrical resistance Tin plated brass construction for corrosion resistance Shouldered barrel insulation quickly positions terminal for proper crimping Expanded insulation entry accommodates a wide variety of insulation diameters and provides additional insulation support Color-coded insulation and wire range stamped on terminal for easy identification Vinyl insulated Funnel entry insulators 0.256 in Hole Centre to Barrel
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Cable Size | 16 - 14 AWG |
| Catalog Number | 83-7071 |
| Country of Origin | TWN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.75 in |
| Height [Metric] | 19.0500 mm |
| Insulation | PVC |
| Length | 3.75 in |
| Length [Metric] | 9.5250 cm |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | UL Listed, RoHS |
| Standards | UL, cUL Listed, RoHS Compliant |
| Type | Vinyl Snap Spade |
| UNSPSC | 39121405 |
| UPC 11 | 78325049008 |
| UPC 12 | 783250490080 |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Material | Tin Plated Brass |
| Stud Size | 0.19 in |
| Features: Butted Seam-Construction Prevents Splitting Under Maximumpressure; Internal Barrel Serrations Grip Wires Tightly To Resist Pull-Out And Reduce Electrical Resistance; Tin Plated Brass Construction For Corrosion Resistance; Shouldered Barrel Insulation Quickly Positions Terminal For Proper Crimping; Expanded Insulation Entry Accomodates A Wide Variety Of Insulation Diameters And Provides Additional Insulation Support; Color-Coded Insulation And Wire Range Stamped On Terminal For Easy Identification; See Product Packaging For Recommended Crimp Tools |
| Butted seam-construction prevents splitting under maximum pressure |
| Internal barrel serrations grip wires tightly to resist pull-out and reduce electrical resistance |
| Tin plated brass construction for corrosion resistance |
| Shouldered barrel insulation quickly positions terminal for proper crimping |
| Expanded insulation entry accommodates a wide variety of insulation diameters and provides additional insulation support |
| Color-coded insulation and wire range stamped on terminal for easy identification |
| Vinyl insulated |
| Funnel entry insulators |
| 0.256 in Hole Centre to Barrel |