or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
IdealĀ® 46-313 Flexible Heat Shrink Tubing, 0.205 in ID Expanded, 0.094 in ID Recovered, 6 in L
IDEALĀ®
IdealĀ® 46-313 Flexible Heat Shrink Tubing, 0.205 in ID Expanded, 0.094 in ID Recovered, 6 in L
SKU484586
MFGR #46-313
$/ea
IDEALĀ® Thermo-ShrinkĀ® Heat Shrink Tubing, Flexible, 0.6 kVAC, 0.205 in Inner Dia Expanded, 0.094 in Inner Dia Recovered, Thin Wall, 0.02 in Wall Thickness Recovered, 20 to 14 AWG Wire, 2:1 Shrink, 6 in Length, -55 to 125 deg C, 70 deg C Shrink, Polyolefin, Black
IDEALĀ® Thermo-ShrinkĀ® Heat Shrink Tubing, Flexible, 0.6 kVAC, 0.205 in Inner Dia Expanded, 0.094 in Inner Dia Recovered, Thin Wall, 0.02 in Wall Thickness Recovered, 20 to 14 AWG Wire, 2:1 Shrink, 6 in Length, -55 to 125 deg C, 70 deg C Shrink, Polyolefin, Black
ARRA Compliant Y Buy American Compliant Y Catalog Number 46-313 Continuous Operating Temperature -55 To 125 °C Country of Origin USA Currency USD Dielectric Strength 20 KV/MM For ASTM D 150 Test Method EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0670 lb Gross Weight per Pack Metric 0.03 Gross Weight UOM Metric kg Heat Shock No cracking For UL 224(250 DEG C /4 hours) Height 0.25 in Height [Metric] 6.3500 mm Length [Metric] 17.7800 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Minimum Shrink Temperature 70 °C Outside Diameter 0.187 in Series Thermo-Shrink® Shrink Ratio 2:1 in Shrink Temperature 70 °C Standard C/US RU Listed,RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486DUL 224ASTM D638 Sub Brand Thermo-Shrink® Temperature Rating -55 to 125 °C Thickness 020 in Type Thin-Wall UNSPSC 39121723 UPC 11 78325046313 UPC 12 783250463138 Voltage Rating 0.6 kVA Volume Resistivity 1014 OHM CM For ASTM D 876 Test Method Wall Type Thin Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Wire Size 20 to 14 AWG Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Color Black Inner Diameter Expanded 0.205 in Inner Diameter Recovered 0.094 in Length 7.00 in Material Polyolefin Wall Thickness Recovered 0.02 in Features: Polyolefin Material Electrically Insulates And Protects In-Line Components, Disconnect Terminals And Splices With Its High Strength And Excellent Resilience; Use To Bundle Wires For Very Flexible Light-Duty Harnesses; Highly Flame-Retardant And Flexible; Resistant To Common Fluids And Solvents; Meets UL 486D 125°C VW-1 600V; Material: No PBBs, PBBEs, Conforms To ROHS; Cable Range: 20 - 14 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 094 IN; Expanded I.d. (min.): 0.205; Elongation At Break: 600 PCT For ASTM D 638 Test Method; Elongation Of Break After Aging: 350 PCT For UL 224 Test Method; Cold Bend Test (-55°c/4 Hours): No Cracking For UL 224 Test Method; Copper Corrosion: Pass For UL 224 Test Method; Chemical Resistance: Pass For UL 224 Test Method; Longitudinal Shrinkage: 0 Plus Or Minus 5 PCT For UL 224 Test Method; Eccentricity: 30 PCT For UL 224 Test Method; Normal Size: 3/16 IN; Package: Bag Polyolefin material electrically insulates and protects inline components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience Use to bundle wires for very flexible light duty harnesses Highly flame-retardant and flexible Resistant to copper, chemicals, common fluids and solvents 0.187 in OD 600% elongation at break for ASTM D638 test method 30% eccentricity 350% elongation of break after aging for UL 224 test method +/-5% longitudinal shrinkage Copper corrosion and chemical resistance pass for UL 224 test method -55 deg C/4 hr cold blend test no cracking for UL 224 test method 3/16 in normal No PBBs and PBBEs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 46-313 |
| Continuous Operating Temperature | -55 To 125 °C |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| Dielectric Strength | 20 KV/MM For ASTM D 150 Test Method |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0670 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Heat Shock | No cracking For UL 224(250 DEG C /4 hours) |
| Height | 0.25 in |
| Height [Metric] | 6.3500 mm |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Minimum Shrink Temperature | 70 °C |
| Outside Diameter | 0.187 in |
| Series | Thermo-ShrinkĀ® |
| Shrink Ratio | 2:1 in |
| Shrink Temperature | 70 °C |
| Standard | C/US RU Listed,RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL 486DUL 224ASTM D638 |
| Sub Brand | Thermo-ShrinkĀ® |
| Temperature Rating | -55 to 125 °C |
| Thickness | 020 in |
| Type | Thin-Wall |
| UNSPSC | 39121723 |
| UPC 11 | 78325046313 |
| UPC 12 | 783250463138 |
| Voltage Rating | 0.6 kVA |
| Volume Resistivity | 1014 OHM CM For ASTM D 876 Test Method |
| Wall Type | Thin |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Wire Size | 20 to 14 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Black |
| Inner Diameter Expanded | 0.205 in |
| Inner Diameter Recovered | 0.094 in |
| Length | 7.00 in |
| Material | Polyolefin |
| Wall Thickness Recovered | 0.02 in |
| Features: Polyolefin Material Electrically Insulates And Protects In-Line Components, Disconnect Terminals And Splices With Its High Strength And Excellent Resilience; Use To Bundle Wires For Very Flexible Light-Duty Harnesses; Highly Flame-Retardant And Flexible; Resistant To Common Fluids And Solvents; Meets UL 486D 125°C VW-1 600V; Material: No PBBs, PBBEs, Conforms To ROHS; Cable Range: 20 - 14 AWG; Nominal Recoveredi.d. (max.): 094 IN; Expanded I.d. (min.): 0.205; Elongation At Break: 600 PCT For ASTM D 638 Test Method; Elongation Of Break After Aging: 350 PCT For UL 224 Test Method; Cold Bend Test (-55°c/4 Hours): No Cracking For UL 224 Test Method; Copper Corrosion: Pass For UL 224 Test Method; Chemical Resistance: Pass For UL 224 Test Method; Longitudinal Shrinkage: 0 Plus Or Minus 5 PCT For UL 224 Test Method; Eccentricity: 30 PCT For UL 224 Test Method; Normal Size: 3/16 IN; Package: Bag |
| Polyolefin material electrically insulates and protects inline components, disconnect terminals and splices with its high strength and excellent resilience |
| Use to bundle wires for very flexible light duty harnesses |
| Highly flame-retardant and flexible |
| Resistant to copper, chemicals, common fluids and solvents |
| 0.187 in OD |
| 600% elongation at break for ASTM D638 test method |
| 30% eccentricity |
| 350% elongation of break after aging for UL 224 test method |
| +/-5% longitudinal shrinkage |
| Copper corrosion and chemical resistance pass for UL 224 test method |
| -55 deg C/4 hr cold blend test no cracking for UL 224 test method |
| 3/16 in normal |
| No PBBs and PBBEs |