or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
Ideal® Powr-Tie⢠IT2S-C35 Standard Cable Tie, 7-1/2 in L x 0.178 in W x 0.53 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
IDEALĀ®
Ideal® Powr-Tie⢠IT2S-C35 Standard Cable Tie, 7-1/2 in L x 0.178 in W x 0.53 in THK, Nylon
SKU561601
MFGR #IT2S-C35
$/ea
IDEAL® Powr-Tie⢠Cable Tie, Standard, 7-1/2 in Length, 0.178 in Width, 0.53 in Thickness, 1/16 to 1-7/8 in Bundle Dia, 50 lb Tensile, Nylon, Burgundy
IDEAL® Powr-Tie⢠Cable Tie, Standard, 7-1/2 in Length, 0.178 in Width, 0.53 in Thickness, 1/16 to 1-7/8 in Bundle Dia, 50 lb Tensile, Nylon, Burgundy
ARRA Compliant Y Bundle Diameter 1/16 To 1-7/8 in Buy American Compliant Y Catalog Number IT2S-C35 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length [Metric] 21.5900 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Standard UL Listed Nylon 6/6 Cable Ties Are Suitable For Use In Air Handling Spaces (Plenum) In Accordance With Section 300-22(C) & (D) Of The National Electrical Code And Rules 12-010 (3), (4) And (5) And 12-020 Of The Canadian Electrical Code, Part 1, RoHS Standards RoHS Compliant Sub Brand Powr-Tie Tensile Strength 50 lb Type Standard, Plenum UNSPSC 39121703 UPC 11 78325064333 UPC 12 783250643332 Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Color Burgundy Length 8.50 in Material Nylon Thickness 053 in Width 5.00 in Low smoke density and excellent flammability rating, non-flammable UL 94V-O Superior chemical resistance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 1/16 To 1-7/8 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | IT2S-C35 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length [Metric] | 21.5900 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Standard | UL Listed Nylon 6/6 Cable Ties Are Suitable For Use In Air Handling Spaces (Plenum) In Accordance With Section 300-22(C) & (D) Of The National Electrical Code And Rules 12-010 (3), (4) And (5) And 12-020 Of The Canadian Electrical Code, Part 1, RoHS |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Powr-Tie |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Type | Standard, Plenum |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 78325064333 |
| UPC 12 | 783250643332 |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Burgundy |
| Length | 8.50 in |
| Material | Nylon |
| Thickness | 053 in |
| Width | 5.00 in |
| Low smoke density and excellent flammability rating, non-flammable UL 94V-O |
| Superior chemical resistance |