or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
Ideal® IT2S-C Powr-Tie⢠2S 1-Piece Standard Cable Tie, 7-1/2 in L x 0.178 in W x 0.53 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
IDEALĀ®
Ideal® IT2S-C Powr-Tie⢠2S 1-Piece Standard Cable Tie, 7-1/2 in L x 0.178 in W x 0.53 in THK, Nylon
SKU435085
MFGR #IT2S-C
$/ea
IDEAL® Powr-Tie⢠Cable Tie, 1-Piece Standard, Series: 2S, 7-1/2 in Length, 0.178 in Width, 0.53 in Thickness, 1/16 to 1-7/8 in Bundle Dia, 50 lb Tensile, 185 deg F, Nylon, Natural
IDEAL® Powr-Tie⢠Cable Tie, 1-Piece Standard, Series: 2S, 7-1/2 in Length, 0.178 in Width, 0.53 in Thickness, 1/16 to 1-7/8 in Bundle Dia, 50 lb Tensile, 185 deg F, Nylon, Natural
Application For Most Applications ARRA Compliant Y Bundle Diameter 1/16 To 1-7/8 in Buy American Compliant Y Catalog Number IT2S-C Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.20 in Height [Metric] 3.0480 cm Length [Metric] 27.9400 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series IT Series Standard Mil-Spec MS3367-1-9, CSA C22.2 4th Edition, UL 1565, RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-1-9CSA C22.2 4th EditionUL 1565UL94 V-2 Flammability Rating Sub Brand Powr-Tie Temperature Rating 185 °F Tensile Strength 50 lb Type Standard, Plenum UNSPSC 39121703 UPC 11 78325057439 UPC 12 783250574391 Width [Metric] 15.8750 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEAL® Manufacturer Ideal Industries Color Ivory Length 11.00 in Load Capacity Mil-Spec MS3367-1-9, CSA C22.2 4th Edition, UL 1565, RoHS Material Nylon Thickness 053 in Width 6.25 in For Most Applications Features: Quality Construction: One-Piece Design For Added Strength; Superior Locking Mechanism; Exceeds Industry Tensile Strength Ratings; Low Insertion Force: Tapered Thin Tip Reduces Initial Friction; Lowest Insertion Force With The Highest Tensile Strength; Reduces Installation Fatigue; No Burrs Or Sharp Edges: Smooth Corners Provide Added Safety; Rounded Edges Eliminate Insulation Damage; Stepped Tail Gripper: Tapered Tail Grip Assures Positive Threading; Angled Tail: Provides Quicker Initial Insertion; Lowers Installation Costs; Suitable for most applications; Meets Ul 94V-2 Flammability Ratings; 85°C/185°F Working Temperature Quality construction 1-piece design for added strength Superior locking mechanism Exceeds industry tensile strength ratings Low insertion force tapered thin tip reduces initial friction Lowest insertion force with the highest tensile strength Reduces installation fatigue No burrs or sharp edges, smooth corners provide added safety Rounded edges eliminate insulation damage Stepped tail gripper tapered tail grip assures positive threading Angled tail provides quicker initial insertion Lowers installation costs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Most Applications |
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 1/16 To 1-7/8 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | IT2S-C |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.20 in |
| Height [Metric] | 3.0480 cm |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | IT Series |
| Standard | Mil-Spec MS3367-1-9, CSA C22.2 4th Edition, UL 1565, RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantMilitary Specification MS3367-1-9CSA C22.2 4th EditionUL 1565UL94 V-2 Flammability Rating |
| Sub Brand | Powr-Tie |
| Temperature Rating | 185 °F |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Type | Standard, Plenum |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 78325057439 |
| UPC 12 | 783250574391 |
| Width [Metric] | 15.8750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Ivory |
| Length | 11.00 in |
| Load Capacity | Mil-Spec MS3367-1-9, CSA C22.2 4th Edition, UL 1565, RoHS |
| Material | Nylon |
| Thickness | 053 in |
| Width | 6.25 in |
| For Most Applications |
| Features: Quality Construction: One-Piece Design For Added Strength; Superior Locking Mechanism; Exceeds Industry Tensile Strength Ratings; Low Insertion Force: Tapered Thin Tip Reduces Initial Friction; Lowest Insertion Force With The Highest Tensile Strength; Reduces Installation Fatigue; No Burrs Or Sharp Edges: Smooth Corners Provide Added Safety; Rounded Edges Eliminate Insulation Damage; Stepped Tail Gripper: Tapered Tail Grip Assures Positive Threading; Angled Tail: Provides Quicker Initial Insertion; Lowers Installation Costs; Suitable for most applications; Meets Ul 94V-2 Flammability Ratings; 85°C/185°F Working Temperature |
| Quality construction 1-piece design for added strength |
| Superior locking mechanism |
| Exceeds industry tensile strength ratings |
| Low insertion force tapered thin tip reduces initial friction |
| Lowest insertion force with the highest tensile strength |
| Reduces installation fatigue |
| No burrs or sharp edges, smooth corners provide added safety |
| Rounded edges eliminate insulation damage |
| Stepped tail gripper tapered tail grip assures positive threading |
| Angled tail provides quicker initial insertion |
| Lowers installation costs |