or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IDEALĀ®
IdealĀ® B-8-50-0-C Multi-Purpose Standard Cable Tie, 8 in L x 0.181 in W x 0.57 in THK, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
IDEALĀ®
IdealĀ® B-8-50-0-C Multi-Purpose Standard Cable Tie, 8 in L x 0.181 in W x 0.57 in THK, Nylon
SKU731219
MFGR #B-8-50-0-C
$/ea
BUCHANAN Cable Tie, Multi-Purpose Standard, 8 in Length, 0.181 in Width, 0.57 in Thickness, 50 lb Tensile, Nylon, UV Black
BUCHANAN Cable Tie, Multi-Purpose Standard, 8 in Length, 0.181 in Width, 0.57 in Thickness, 50 lb Tensile, Nylon, UV Black
ARRA Compliant Y Bundle Diameter 057 in Buy American Compliant Y Catalog Number B-8-50-0-C Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 74.25 Gross Volume per Pack Metric 1216.74 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length [Metric] 27.9400 cm Lock Mechanism Nylon Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Multi-Purpose, Standard Standard UL Listed, RoHS Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedPlenum Rated and UL Listed Temperature Rating 50 lb Tensile Strength 50 lb Type Multi-Purpose, Standard UNSPSC 39121703 UPC 11 78325057274 UPC 12 783250572748 Width [Metric] 11.4300 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Color Black Length 11.00 in Load Capacity 8 in Material Nylon Thickness 057 in Width 4.50 in Features: General Purpose Cable Tie For Every Day Bundling And Cable Management; UL Recognized General purpose cable tie for every day bundling and cable management
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Bundle Diameter | 057 in |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | B-8-50-0-C |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 74.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 1216.74 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Lock Mechanism | Nylon |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Multi-Purpose, Standard |
| Standard | UL Listed, RoHS |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedPlenum Rated and UL Listed |
| Temperature Rating | 50 lb |
| Tensile Strength | 50 lb |
| Type | Multi-Purpose, Standard |
| UNSPSC | 39121703 |
| UPC 11 | 78325057274 |
| UPC 12 | 783250572748 |
| Width [Metric] | 11.4300 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Color | Black |
| Length | 11.00 in |
| Load Capacity | 8 in |
| Material | Nylon |
| Thickness | 057 in |
| Width | 4.50 in |
| Features: General Purpose Cable Tie For Every Day Bundling And Cable Management; UL Recognized |
| General purpose cable tie for every day bundling and cable management |