or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® 61-179 Carrying Case, Nylon
SKU509836
MFGR #61-179
Your Cost: $27.95/ea
IDEALĀ® Carrying Case, Nylon, Black
IDEALĀ® Carrying Case, Nylon, Black
Application For SureTest Circuit Analyzer ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 61-179 Color Black Country of Origin CHN Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 145.03 Gross Volume per Pack Metric 2376.62 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Length 9.75 in Length [Metric] 24.7650 cm Load Capacity Carrying Case Material PVC Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series Ideal Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand Ideal Type Carrying Case UNSPSC 24112412 UPC 11 78325061179 UPC 12 783250611799 Width 4.25 in Width [Metric] 10.7950 cm Stock Status NONSTOCK Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries For SureTest Circuit Analyzer Use with 61-059 sure voltage testers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For SureTest Circuit Analyzer |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 61-179 |
| Color | Black |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 145.03 |
| Gross Volume per Pack Metric | 2376.62 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Length | 9.75 in |
| Length [Metric] | 24.7650 cm |
| Load Capacity | Carrying Case |
| Material | PVC |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | Ideal |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | Ideal |
| Type | Carrying Case |
| UNSPSC | 24112412 |
| UPC 11 | 78325061179 |
| UPC 12 | 783250611799 |
| Width | 4.25 in |
| Width [Metric] | 10.7950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| For SureTest Circuit Analyzer |
| Use with 61-059 sure voltage testers |