or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
IdealĀ® R158000 VDV II Voice/Video and Cable Verifier, 10 to 60 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
IdealĀ® R158000 VDV II Voice/Video and Cable Verifier, 10 to 60 VAC
SKU812956
MFGR #R158000
Your Cost: $155.54/ea
The new VDV II Series are easy to use cable testers that check the integrity of copper cables commonly found in domestic, commercial or industrial voice, data or video installations, including telephone wiring, data network and video/security cabling. Employing state-of-the-art technology, VDV II offers functionality not previously available in a wiremapper. The advanced wiremap engine accurately displays complex wiring faults instantaneously whilst TDR (Time Domain Reflectometry) aids troubleshooting and improves on-site productivity.
The new VDV II Series are easy to use cable testers that check the integrity of copper cables commonly found in domestic, commercial or industrial voice, data or video installations, including telephone wiring, data network and video/security cabling. Employing state-of-the-art technology, VDV II offers functionality not previously available in a wiremapper. The advanced wiremap engine accurately displays complex wiring faults instantaneously whilst TDR (Time Domain Reflectometry) aids troubleshooting and improves on-site productivity.
Battery Type Alkaline Catalog Number R158000 Country of Origin MYS Depth 36 mm Gross Weight Per Pack 0.8500 lb Length 160 mm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF Series VDV II Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant UNSPSC 41113740 UPC 11 78325076483 UPC 12 78325076483 Width 76 mm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand IDEALĀ® Manufacturer Ideal Industries Coax, 6Pin (RJ-11/12), 8Pin (RJ-45) Input Connectors for Copper Cable Testing. Wiremap for Miswires, Split Pairs, Shorts and Opens. Identifies crossover/uplink cables. Analog Tone Generator - 4 selectable tones. Tone by pin, by pair, or by all conductors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Battery Type | Alkaline |
| Catalog Number | R158000 |
| Country of Origin | MYS |
| Depth | 36 mm |
| Gross Weight Per Pack | 0.8500 lb |
| Length | 160 mm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11020/US_ROHS_COMPLIANCE_STATEMENT_REV_2_23_2015.PDF |
| Series | VDV II |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| UNSPSC | 41113740 |
| UPC 11 | 78325076483 |
| UPC 12 | 78325076483 |
| Width | 76 mm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | IDEALĀ® |
| Manufacturer | Ideal Industries |
| Coax, 6Pin (RJ-11/12), 8Pin (RJ-45) Input Connectors for Copper Cable Testing. Wiremap for Miswires, Split Pairs, Shorts and Opens. Identifies crossover/uplink cables. Analog Tone Generator - 4 selectable tones. Tone by pin, by pair, or by all conductors |